Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo si (ne)vybrať 4K smartfón

06.02.2016, 19:00 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Na septembrovom veľtrhu IFA v Berlíne mali fanúšikovia telefónov Sony žatvu. Okrem ďalšej generácie Xperia Z5 a jej zmenšenej verzie Z5 Compact totiž Sony predstavila ešte aj vlajkovejšiu ako vlajkovú Xperiu Z5 Premium.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Technológie

Tagy

4K

Zdroj: Sony

Do obchodov sa však dostáva len v tomto období a nedalo nám nepozrieť sa podrobnejšie na prvý 4K smartfón na svete. Aj preto, že to vlastne ani nie je 4K smartfón ako taký. Japonci na to išli lišiacky. Je pravda, že displej na tejto novinke má 3 840 x 2 160 bodov. Čo pri 5,5-palcovej uhlopriečke znamená neuveriteľnú hustotu 806 ppi. No v skutočnosti Z5 Premium beží na klasickom full HD a do ultra HD sa prepne len v určitých situáciách. Je to unikátna vlastnosť alebo skôr marketingová finta?

Neprehliadnite

Krásavec medzi smartfónmi

Nebojíme sa tvrdiť, že Sony Xperia Z5 Premium môže byť pre mnohých momentálne esteticky najvydarenejší smartfón na trhu. Drží sa zabehnutej filozofie, teda sparťanské tvary, ostré uhly a precízne spracovanie vrátane odolnosti voči vode a prachu. Kovový rám objíma kus tvrdého plastu a celá zadná strana je zrkadlo. Plnohodnotné strieborné alebo zlaté zrkadlo. To však znamená i rýchle znečistenie odtlačkami prstov, ale aj jednoduché vyčistenie.

Úplne ploché telo s hrúbkou necelých osem milimetrov sa už kĺže v ruke menej ako klasická Xperia Z5 alebo Z4. To kvôli o stotinu vyššiemu rámu. Dizajnéri však urobili malú chybu. Rám je aj pomerne ostrý. Najviac to pocíti ucho pri telefonovaní. Nejaký vhodný ochranný kryt novinke isto neublíži.

Rozporuplné je aj rozloženie ovládacích prvkov. Na pravej strane uprostred je to hlavný vypínač s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Konečne. Toto umiestnenie sa ukázalo ako perfektné, ale zároveň aj veľmi nepraktické. Záleží, či je používateľ ľavák alebo pravák. Čítačka fungovala presne a rýchlo. Je ťažké rozhodnúť, či by mala byť pod displejom, na zadnej strane pod objektívom alebo ako tu, na pravej hrane mobilu. Všetky tri varianty majú v niečom plus.

Fajn je aj hardvérová spúšť fotoaparátu. Nepochopiteľné je však umiestnenie ovládania hlasitosti medzi hlavný vypínač a spúšť. Nové Xperie už nepotrebujú mať pod krytkou konektory a stále sa chvália certifikátom odolnosti IP68. Spojenie odolnosti a luxusného dizajnu sa tak ľahko nevidí. Schovaný je len slot na SIM kartu a micro SD. Ide o jednu z výhod oproti konkurentom ako iPhone 6S alebo Galaxy S6.

To najpodstatnejšie je však na prednej strane. 4K displej má byť hlavným benefitom nielen proti konkurentom iných značiek, ale aj vlastnej full HD Xperie Z5. Je v tom ale háčik. Operačný systém a aplikácie fungujú stále na full HD rozlíšení. Do 4K sa displej prepne len pri prehliadaní obrázkov a videí v aplikácii od Sony. Nič viac. Aspoň zatiaľ.

A teraz otázka za milión. Je aspoň pri tých fotografiách a videách vidieť rozdiel, oplatí sa investovať do Z5 Premium? Krátka odpoveď – nie. Dlhšia odpoveď – závisí od citlivosti oka a od toho, z akého mobilu sa na Z5 Premium prechádza. Rozdiel oproti Samsungu Galaxy S6 Edge+ s takzvaným 2K rozlíšením je minimálny.

O niečo lepšie je to pri porovnaní s full HD displejmi. No tie sú na modeloch s polovičnou cenou. Tým nechceme povedať, že by Sony použila nejaký priemerný displej. Z5 Premium vyžmýkala z LCD technológie maximum. Obraz je živý, dostatočne jasný, s uveriteľnými farbami a výbornými pozorovacími uhlami. Fotografie pritom na mobile ešte nikdy nevyzerali tak dobre. Problém je, že zvyšných 95 percent času je všetko vo full HD. Konkurenčné vlajkové lode stavili na 2K a stále je to viac ako dostačujúce. Ale hlavne, sú o štvrtinu až tretinu lacnejšie. Takto je 4K len akoby funkcia a nie technická vlastnosť.

Zdroj: Sony

Nie je to len o 4K

Z pohľadu ostatnej výbavy aj výšky výkonu sa Z5 Premium nemá za čo hanbiť. Poháňa ju Qualcomm Snapdragon 810 s troma gigabajtmi operačnej pamäte. Aby udržali extra výkonný procesor pod kontrolou, doplnili mobil kvapalným chladením. Ale stačí sa pár minút hrať náročnejšie hry alebo nahrávať 4K video a horná časť sa stále vie pekne rozohriať. Malá daň za to, že Android na Z5 Premium priam lieta. Aj náročné hry však bežia bez problémov.

Veľkú rolu pri lákaní zákazníkov má aj 23-megapixlový fotoaparát. V manuálnom režime. Automatika ukladá „len“ osemmegapixlové fotografie. Výsledné fotografie boli na veľmi slušnej úrovni. Pochváliť musíme hlavne rýchlosť ostrenia, ktorá bola okamžitá. A tiež full HD video s rýchlosťou 60 fps, čo sa tak často nevidí. Nahrávanie 4K videa sa už stáva štandardom. Naopak, fotenie v šere zvláda viditeľne lepšie napríklad iPhone 6 Plus či iní konkurenti.

Kapacita batérie je porovnateľná ako pri iných podobne veľkých smartfónoch. V praxi to pri veľmi aktívnom používaní znamenalo asi jeden a pol dňa používania. Pri bežnom používaní a dobrom nastavení režimu šetrenia batérie Stamina sa dá dostať aj na viac ako dva či dokonca tri dni na jedno nabitie.

+

• dizajn

• odolnosť voči vode a prachu

• výkon

• rýchla čítačka odtlačkov prstov

• výdrž batérie

-

• 4K je iba pri fotografiách a videu

• vysoká cena

Záverečné hodnotenie

Nebolo to nevyhnutné. 4K vyzerá na propagačných materiáloch dobre. Ale počet obrazových bodov nie je všetko. Ultra HD novinka využíva 4K len pri fotografiách a videách. S 2K rozlíšením by si však veľmi nepohoršili a cena by bola príjemnejšia. Tých 800 eur je naozaj príliš. Hlavne s vedomím, že takmer totožná, hoci o 0,4 palca menšia full HD Xperia Z5 stojí o 250 eur menej. Z5 Premium je nádherný smartfón s plnou výbavou, odolnosťou a charizmou. No cena a nie nutné 4K mu hádžu polená pod nohy.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 5/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Technológie

Tagy 4K

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.