Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ján Tóth: Silná Amerika Európe pomáha

04.02.2016, 09:16 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

Rôznorodý hospodársky vývoj na dvoch brehoch Atlantiku je podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha pozitívom. Investorom umožňuje rozložiť si riziko, krajinám v problémoch zasa viac produkcie vyvážať.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Rozhovor

Avšak na barličku rýchlo rastúceho globálneho obchodu sa už Slovensko nemôže spoliehať tak ako kedysi, upozorňuje J. Tóth.

Menová politika v USA a v Európe sa zvyšovaním sadzieb americkou centrálnou bankou začína podstatne líšiť. Nie je to pre finančné trhy zneisťujúce?

Myslím, že to pekne odzrkadľuje hospodársku situáciu. V Amerike je menej voľných výrobných kapacít i nezamestnaných a vyššia inflácia. Teda lepšia situácia ako v eurozóne. Nemyslím si, že je to zlé. Naopak, pre investorov je lepšie, že vývoj je rozdielny, pretože to pre nich poskytuje možnosti rozložiť riziko.

Ak je v kríze zároveň celý svet, pre jeden konkrétny región je veľmi ťažké znovu sa rozbehnúť. Pretože to oživenie často prichádza cez vývozy. Ale ak by na tom bol celý svet zle, tak by sme museli vyvážať asi na inú planétu, aby sme sa v hospodárskom raste dokázali nadýchnuť. Pre eurozónu je teda určite dobré, že Amerika je v lepšej situácii. Pomáha nám oživiť rast rýchlejšie.

Neprehliadnite

Prišlo zvýšenie sadzieb Fedu v správny čas?

Môj názor je, že nie je úplne jasné, či to bolo nutné. Na druhej strane, nie je to azda tá najdôležitejšia vec. Dôležitejšie sú očakávania do budúcnosti, teda to, ako to zvyšovanie sadzieb bude ďalej pokračovať. Trhy čakajú ďalšie zvýšenie sadzieb možno až v druhom polroku. Fed bol komunikačne dosť jasný v tom, že bude flexibilne reagovať na to, ako sa situácia vyvinie. Nesľúbil ďalšie zvýšenia sadzieb dopredu.

A prečo nie je jasné, či bolo zvýšenie nutné?

V situácii, keď sú úrokové sadzby blízko nuly, je urobiť chybu smerom nahor horšie, ako nechať úroky dole dlhšie. Pretože ak ich zvýšim príliš skoro a kvôli tomu príde recesia, tak je to pre ekonomiku oveľa nákladnejšie ako to, že sa pomýlim na opačnú stranu a inflácia bude o niečo rýchlejšia. Tú vieme vždy pribrzdiť aj neskôr.

Inflácia je dlhodobo nízka napriek dvojpercentnému cieľu Európskej centrálnej banky. Prečo?

Keď sa pozrieme na trendovú infláciu posledných rokov, tak v Amerike aj vo Veľkej Británii bola od začiatku zavedenia kvantitatívneho uvoľňovania [nákupu aktív s cieľom znížiť dlhodobé úroky, pozn. TREND] vyššia. Jeden vplyv teda mohol byť, že Európa prišla s kvantitatívnym uvoľňovaním neskôr. Zároveň sme v eurozóne tiež mali dlhovú krízu. V Amerike tiež prišlo sprísnenie rozpočtovej politiky neskôr ako v Európe. Európa tak zažívala väčšiu bolesť v domácej ekonomike aj kvôli úsporným opatreniam.

Kde vznikol ten rozdiel medzi Európou a Amerikou?

Fed reagoval prvý, prudkým znižovaním sadzieb a uvoľňovaním, ktoré boli vtedy vnímané veľmi kontroverzne. Aj banky sa tam začali riešiť skôr. V eurozóne to bolo oveľa komplikovanejšie: kvôli dlhovej kríze a otázkam okolo bánk. Prvé stresové testovanie nebolo pre trh dostatočne dôveryhodné. Banky sa začali hodnovernejšie riešiť až nedávno cez spoločný bankový dohľad ECB. Štáty tiež rýchlo znižovali deficity, niekedy za každú cenu, i zvyšovania daní z príjmov a škrtania investičných výdavkov. Toto rozpočtové šliapnutie na brzdu nebolo veľmi prívetivé k hospodárskemu rastu.

Niektorí ekonómovia sa obávajú, že Európa skĺzne do „japonského scenára“. Prečo by dlhodobo nízka inflácia mala byť problém?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 5/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Rozhovor

Tagy Európa, menová politika, USA

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.