Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tretia možnosť nie je daná

03.02.2016 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Článok TRENDU, ktorý informoval o výpovedi Milana Chovanca, že aj špičky Smeru (Robert Kaliňák a Ján Počiatek) sa ocitli v kauze za 75 miliónov eur, je buď zabahnením slovenskej žurnalistiky, ako tvrdia dotknutí ministri, alebo je žurnalistikou vo verejnom záujme, ako tvrdia autorky článku a redakcia. Je to buď – alebo. Tretia možnosť nie je daná. A nielen v tomto prípade.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Názory

V stanovisku, ktoré zverejnil minister Kaliňák, sa okrem iného hovorí, že článok Zuzany Petkovej a Xénie Makarovej „je postavený na výmysloch bez štipky reálneho podkladu“, lebo sa odvoláva len na slová obvineného z daňových podvodov, pričom „v súvislosti s jeho výpoveďou už podal v minulosti trestné oznámenie za ohováranie aj štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček a ďalší zainteresovaní“. Ak si R. Kaliňák myslí, že je to argument v jeho a Počiatkov prospech, tak sa hlboko mýli.

Už v roku 2014 bola z blogov Toma Nicholsona známa tristná skutočnosť: „Od decembra 2013 do februára 2014 Chovanec vo svojich výpovediach tvrdil, že poslanec Smeru Stanislav Kubánek, štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček a bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík, okrem iných verejných činiteľov, prijali tisícky eur, aby chránili jeho podvody pred políciou.“

Obsah výpovede, ktorú M. Chovanec zopakoval aj verejne pred súdom, bol natoľko známy, že M. Kopčík aj J. Buček v apríli 2014 médiám povedali: „Podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie.“ Aj keby oznámenie nepodali, povinnosťou polície bolo, aby Chovancovo svedectvo preverila: buď ho potvrdila, alebo vyvrátila. „Aj preto, aby potom po rokoch neboli zámienky to zasa vyťahovať a operovať s tým,“ vysvetlil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Polícia, za ktorú politicky zodpovedá minister vnútra, mala dva roky, aby buď potvrdila, alebo vyvrátila tvrdenia M. Chovanca. Keby došla k záveru, že jeho výpoveď je lživá, musela by ho stíhať za krivé obvinenie. Lenže nič také známe nie je. Keby bol obvinený Chovanec usvedčený a potrestaný za to, že krivo obvinil smerákov Kubánka, Bučeka a Kopčíka, tak by zverejnenie jeho ďalšieho svedectva o Kaliňákovi a Počiatkovi bolo skutočne bahno. Ale polícia jeho výpoveď z roku 2014 zjavne nevyvrátila, keďže za krivé obvinenie potrestaný nebol. Preto je vo verejnom záujme, aby občania boli informovaní aj o ďalších podstatných skutočnostiach, o ktorých vypovedal.

V stanovisku ministra Kaliňáka sa tiež hrdo hovorí, že Milan Ch. je v kauze DPH „dodnes obvinený“. Po siedmich rokoch od začiatku vyšetrovania, po štyroch rokoch od chvíle, keď ho polícia označila za hlavného zosnovateľa zločineckej skupiny, je Milan Chovanec stále iba obvinený a na slobode. Ak polícia doteraz nedospela ani k návrhu na podanie obžaloby, je buď totálne neschopná, alebo perfektne plní pokyny. Ani tu tretia možnosť neexistuje.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 5/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Kaliňák, Názory, Počiatek, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.