Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žilinské Tesco kúpil Slotov známy

Globálny obchodný reťazec Tesco napokon nerieši finančné problémy z domovskej Veľkej Británie odchodom zo stredoeurópskych trhov vrátane slovenského. Jeho ústup z niektorých krajín sa skončil vlaňajším predajom juhokórejskej dcérskej siete Homeplus.

03.02.2016, 09:15 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V Česku i na Slovensku však začal predávať staršie obchodné domy bývalých socialistických Priorov, ktoré v oboch krajinách kúpil krátko po novembrovej revolúcii.

S bližšie nespresneným kupcom dnes Tesco rokuje o východoslovenskom obchodnom dome v Prešove. Žilinský obchodný dom už kúpila firma Mirage Shopping Center žilinského podnikateľa sýrskeho pôvodu Georgea Trabelssieho. Ten je blízkym priateľom bývalého kontroverzného politika i primátora Žiliny Jána Slotu a údajne mu spravuje aj jeho nemalý majetok.

Neprehliadnite

Materská diéta

Predaje obchodných domov Tesca sú vyústením strát z materského britského trhu. Ale koncern nerastie ani v strednej Európe. Jeho tunajšie zisky okresávajú ďalší silní konkurenti z radov diskontérov. Koncern rozbehol zefektívnenie všetkých dcér a hľadá aj zdroje na zlepšenie finančnej kondície.

Už vlani zoštíhlil manažment stredoeurópskych dcér a rozbehol ďalšie redukcie. Na Slovensku Tesco zatvorilo dve menšie predajne v bratislavskej Karlovej Vsi a v Banskej Bystrici. V deviatke hypermarketov naprieč krajinou reťazec zrušil nonstop otváracie hodiny.

Ešte pred vlaňajšou jeseňou údajne uvažoval o predaji celého stredoeurópskeho biznisu. Ponuky, ktoré dostal, však preň neboli atraktívne. Balík jeho podnikateľských aktivít v Poľsku, Maďarsku, Česku i na Slovensku bol aj pre väčších strategických investorov finančne veľmi náročný. V súčasnosti začína Tesco speňažovať iba jednotlivé obchody. Tento proces plánuje len v takom rozsahu, že z tunajšej sily maloobchodného predaja potravín a spotrebného tovaru príliš nestratí.

Reťazec ponúkne prácu stovke zamestnancov predávaného žilinského Tesca

Sila zostáva

„Žilinský obchodný dom opúšťame, ale v meste máme ďalšie dva hypermarkety, dva supermarkety i jedno menšie Tesco Express. Na obslúženie tamojších zákazníkov máme dostatok iných prevádzok,“ informuje hovorkyňa spoločnosti Tesco Stores SR Zuzana Lošáková s dôvetkom, že vo zvyšných prevádzkach regiónu vie reťazec ponúknuť prácu aj stovke zamestnancov opúšťaného žilinského obchodného domu.

Aj v Prešove má reťazec okrem obchodného domu ďalšie dva hypermarkety. Navyše k jeho predaju príde podľa Z. Lošákovej najskôr o rok. Minimálne toľko času bude nový investor potrebovať na to, aby si na úradoch vybavil povolenia na rekonštrukciu. Bez nich by budovu nekupoval.

Okrem toho prehodnocuje Tesco na Slovensku potenciálny predaj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Slota, Tesco, Žilina

Súvisiace články

Tesco na Slovensku predáva svoje dva obchodné domy

Tesco na Slovensku predáva svoje dva obchodné domy TREND.24

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku prešli akreditáciou kvality a bezpečnosti

Tesco v Česku opäť vyrobilo obrovskú stratu

Ako môže fungovať dépéháčkarska mafia

IT firmy sa opreli do drzého úradu

Tomáš Bél: Retail čaká revolúcia, zmenia ho technologické inovácie

Diskusia (0 reakcií)