Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štyri technológie, s ktorými treba rátať v roku 2017

Filip si ráno pri čistení zubov Bluetooth kefkou vymení pár slov s virtuálnou asistentkou. Upozornila ho, že ak chce stihnúť naplánované stretnutie s klientom, mal by čím skôr vyraziť. Na ceste do práce sa tvoria kolóny. Ešte nechá objednať prací prášok stlačením tlačidla na práčke a kliknutím na displej hodiniek jeho auto vyjde z garáže. V kancelárii potom predvedie kolegom pomocou virtuálnej reality, ako si predstavuje dizajn pripravovanej turbíny.

31.12.2016, 05:00 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nech to znie akokoľvek futuristicky, v skutočnosti to sú všetko dostupné technológie. A ich rozširovanie v najbližších mesiacoch je jednoznačný trend. Možno nebudú všetci ako Filip. Ale s niektorými aspektmi jeho života sa v budúcom roku istotne stretnú.


Skratkou roka bude HDR


Nie je nevyhnutné začínať hneď virtuálnou realitou a umelou inteligenciou. Zmeny štandardov budú zrejmé v budúcom roku aj pri bežnom prejdení sa po kamenných predajniach. Okrem toho, že pribudnú systémy na zber dát o správaní zákazníka a jeho zvyklostiach medzi regálmi, posun sa dostaví aj pri spotrebnej elektronike. Centrum domácej zábavy, zatiaľ stále televízor, sa postupne stane takmer spotrebným materiálom.

Neprehliadnite

Podľa prieskumu spoločnosti IHS sa tento rok dostane do obchodov 48 miliónov kusov 4K televízorov. To predstavuje necelú štvrtinu všetkých modelov. Budúci rok sa má toto číslo vyšplhať na 64 miliónov kusov. Nejde len o ultra vysoké rozlíšenie. Nálepku HDR si budeme všímať čoraz viac. Vysoký dynamický kontrast je technológia, ktorá obrazu dodá ešte reálnejší nádych. Teraz prémiová vlastnosť vlajkových lodí bude podľa IHS v budúcom roku v nadpolovičnej väčšine modelov dodaných na trh.

Podľa viacerých analytikov sa začne naplno a hromadne používať virtuálna realita a konverzácia so strojom

A vidieť tento trend sa dá už teraz. Stačí si pozrieť rôzne vianočné akcie, kde sa veľký 55-palcový televízor so 4K rozlíšením a HDR od renomovaného výrobcu dá kúpiť už za ceny okolo tisíc eur. Výrobcovia jednoducho musia stále prichádzať s niečím novým v tomto rýchlo morálne zastarávanom segmente. Bežné full HD televízory sa v budúcom roku dostanú na takú cenovú hladinu, že sa budú dať považovať za spotrebný tovar.


Zdroj: Maňo Štrauch

Nabíjanie cez celú izbu


Podobné posuny sú na ceste aj v oblasti smartfónov. Zásadný zlom v podobe výmeny mobilu za nejaký podkožný implantát alebo fúzne batérie s mesačnou výdržou sa zatiaľ nechystajú. Do módy sa však znova dostáva miniaturizácia, len v inom ponímaní, než by si človek predstavoval.

Zmenšovanie výrobných technológií čipov od Qualcommu, Samsungu a ďalších bude viesť k znižovaniu odberu energie pri zachovaní alebo zvyšovaní výkonu. Mohlo by to znamenať, že smartfón vydrží na jedno nabitie dlhšie. Pravda, doteraz sa výrobcovia stále prikláňali skôr k zmenšovaniu a stenčovaniu. Hrúbka aj pod pol centimetra bude technologicky dosiahnuteľná a nebude to len pri vlajkových lodiach ako napríklad čerstvom Lenove Moto Z.


Zmeny vo výrobe displejov tiež prispejú k zmenšovaniu mobilov. Ukázal to už Sharp a Xiaomi aj Samsung. Minimalizácia rámov okolo obrazovky znamená menšie telo, ale stále rovnako veľký displej. Ostala len takzvaná brada, teda časť pod displejom. Aj to sa má v budúcom roku zmeniť. Ovládacie prvky a dokonca aj čítačka odtlačkov prstov sa majú presunúť rovno na obrazovku. Takto má fungovať pripravovaný 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2017

Tagy Google, rozšírená realita, virtuálna realita

Diskusia (0 reakcií)