Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľuboš Pástor: Návod na kvalitný výskum? Pozerajte sa okolo seba

Tabuľa v jeho pracovni pripomína Big Bang Theory: množstvo vzorcov. V dolnej časti však svieti na tabuli princezná v dúhových šatách. „Nedávno ma tu bola pozrieť dcéra,“ vysvetľuje Ľuboš Pástor, stály profesor Chicago Booth School of Business. Tiež najcitovanejší slovenský ekonóm. A člen Bankovej rady NBS. Hovorí, že vyučovanie na najlepšej biznis škole sveta zaberie menej času ako príprava naň. A vysvetľuje, ako sa v náročnom akademickom prostredí top univerzít dá presadiť.

21.12.2016, 19:00 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo sa akademik z krajiny, kde sú finančné trhy v plienkach, zameral práve na túto oblasť
  • Ako stíha vykonávať funkciu člena Bankovej rady NBS
  • Dajú sa skĺbiť manažérske povinnosti v škole, špičkový výskum a učenie?

Čo vás sem priviedlo? Sem do Chicaga aj sem na profesorské miesto. Mohli ste byť aj na MIT, napríklad.

V roku 1999 som si dokončoval doktorát na Wharton School v Pensylvánii a šiel som na trh práce. To je reálny trh doktorandských študentov, kde dostávajú ponuky na prácu na univerzitách. Dostal som ponuku z Chicaga, zhodou okolností aj z MIT, z Yale, z Columbie a z pár ďalších. Niektoré, ako Harvard Business School, sa pýtali, či by som prišiel, keby mi spravili ponuku. Ale Chicago dominovalo, bolo číslo jeden ďaleko pred všetkými. Tu boli založené financie a výskum vo financiách. V roku 1952 tu Harry Markowitz napísal dizertáciu o výbere portfólia, tým sa začali moderné financie. Desať rokov nato držiteľ Nobelovej ceny Eugene Fama napísal prvé učebnice o efektívnych finančných trhoch, po ňom prišiel Merton Miller.

O top doktorandov súťažíme so Standfordom a MIT, ale väčšinou vyhrávame

Všetko sa to dialo tu, v Chicagu. Tu tí ľudia boli, dokázali si pritiahnuť ďalších najlepších, takže stále je to tu destinácia číslo jeden pre končiacich doktorandov. Ak my urobíme niekomu ponuku, aby prišiel učiť k nám, takmer vždy príde. Súťažíme so Stanfordom a MIT, ale väčšinou vyhrávame. Ani pre mňa to nebolo ťažké, vyberal som si z Chicaga a MIT. Boli sme sa s manželkou pozrieť do Bostonu aj sem a myslím si, že som si vybral dobre. Neľutujem.

Neprehliadnite

Ako prebieha akademický trh práce? Ten na Slovensku absentuje.

Nielen na Slovensku, v celej Európe. Môžem vám to ukázať, mám to tu na starosti už desiaty rok. Ja sa tu viem nalogovať a vidím všetky prihlášky. Vlani sme ich mali zhruba 150. Už tam prebieha samoselekcia, k nám sa prihlasujú automaticky tí lepší, lebo vedia, že máme vysoké nároky. Neprihlási sa niekto, kto nechce robiť akademika alebo vie, že jeho práca nie je úplne top. Človek si pošle prihlášku k nám, má tam svoj životopis, výskum, najlepšie články a odporúčacie listy od troch-štyroch profesorov. Zhruba 20-25 si pozveme na interview, to vždy prebieha v januári na konferencii americkej finančnej asociácie. Zhodou okolností je to tento rok v Chicagu, tak aspoň nemusím nikam cestovať. To je druhé kolo prijímania, s každým máme trištvrte hodiny. Vždy sa s ním bavia odborníci na danú tému, ak sa uchádzač venuje bankovníctvu, tak sa s ním rozpráva 5-6 odborníkov na bankovníctvo. Vyberieme si tak 8-10, strávia tu celý deň, dostanú 90 minút na prezentovanie svojej práce, strávia čas s kolegami na obede či večeri. Na základe toho všetkého spravíme jednu až dve ponuky, maximálne sme spravili štyri. Snažíme sa ich získať, robíme ponuky, lebo o týchto ľudí má určite záujem aj MIT či Stanford.

Tí najlepší pôsobia na univerzitách, len keď sa im nepodarí získať tento džob, idú na Wall Street

To znamená, že už uchádzač musí mať aj kvalitný publikovaný výskum?

Nie nevyhnutne, ono to trvá aj dva-tri roky, než vám niečo publikujú, ale mali by ste mať výsledky a nábeh na publikovanie. PhD. trvá päť--šesť rokov, takže stihnúť sa to niekedy dá. To je aj ďalší rozdiel medzi USA a Európou, kde sú PhD. programy kratšie, tak dva-tri roky. A tým, že Európa nemá podobne štruktúrovaný trh akademickej práce, tak veľa doktorandov odchádza do USA.

Ľuboš Pástor (42)

Zdroj: Maňo Štrauch

Je stálym profesorom finančnej ekonómie na Chicago Booth School of Business. Zároveň pôsobí v editorskej rade troch špičkových žurnálov finančnej ekonómie. Odvlani je členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska. Získal niekoľko cien za najkvalitnejší výskumný článok roka, na univerzite riadi Fama-Miller Center, ktorý sa venuje výskumu finančných trhov. Vyštudoval Fakultu managementu Univerzity Komenského a Wharton School v Pensylvánii.

To sú ľudia, ktorí chcú byť akademikmi.

Nie vždy, niektorí idú do biznisu, na Wall Street a podobne. Ale tí najlepší chcú pôsobiť na univerzitách, áno. Len keď sa im nepodarí získať akademický džob, tak títo ľudia idú na Wall Street.

Vy ste už vyše desať rokov doživotným profesorom. Ako si škola vyberá, komu dá takúto ponuku? Opäť je to iné ako na Slovensku, kde splníte predpísané podmienky a dostanete profesorský titul.

Oficiálne kritériá sú aj tu, ale oveľa podstatnejší je váš „impact“, vplyv na vedecké pole, v ktorom pôsobíte. Osem rokov predo mnou dostal definitívnu profesúru Luigi Zingales, potom dlho nik a v roku 2005 dostali profesúru traja ľudia vrátane mňa. Funguje to asi takto. Keď sem prídete po PhD., dostanete päťročný kontrakt ako assistant professor. Na jeho konci je to „up or out“: buď vás povýšia, alebo si hľadáte prácu inde. Ak vás povýšia, už ste associate professor, niečo ako docent. Opäť na päť rokov a na konci je opäť „up or out“. Tým prvým rozhodovaním prejde viac ako 50 percent ľudí, to druhé už preskočí len menšina. Koľko presne, to závisí od oblasti, v ktorej pôsobíte. Potom ste už plný profesor a máte „tenure“, definitívu, trvá to zhruba deväť rokov. Z tých všetkých, ktorí začnú tu, sa stane profesormi veľmi málo. Ale zas sa stávajú profesormi na iných, veľmi dobrých školách. Nájdete ich na Harvarde, Princetone, Stanforde, všetko sú to top biznis školy. A hovorím o oblasti financií, kde máme špeciálne postavenie.

Čo všetko sa pri profesorovi hodnotí?

Musíte byť dobrý učiteľ, študenti vás každý rok hodnotia, každý profesor má svoj rating. A je tiež dôležitá vaša služba, ako pomáhate na škole a v širšom okolí. Ale zďaleka najpodstatnejšia vec 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Téma - ako sa učí svetová špička

Tagy ekonómia, školstvo, univerzita, výskum