Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nebojte sa, dobre bude

Bolo to v marci tesne po voľbách. Vo verejnom priestore panovala hystéria z toho, kto všetko sa dostal do parlamentu, kto s kým skladá novú vládnu koalíciu, a na Facebooku sa pre politickú situáciu v krajine ukončovali priateľstvá. Martin Filko vedel, že je zle, ale odmietal prepadnúť panike.

15.12.2016, 12:35 | Filip Obradovič | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Naopak, upokojoval svojich priateľov a blízkych, radil brzdiť, zhlboka dýchať, dať si pauzu od sociálnych sietí a naďalej tvrdo pracovať. Napriek tomu, že sám nevedel, čo s ním bude. Položartom hovoril, že môže skončiť na úrade práce.

Mal veľké plány bez ohľadu na chvíľkovú možnosť, že by sa stal ministrom zdravotníctva. Projekt Hodnota za peniaze, ktorému sa venoval v poslednom období naplno, vnímal ako príležitosť urobiť zo Slovenska lepšie miesto pre život. Môže sa to zdať v tejto dobe ako sci-fi, ale ten chlap to myslel s touto krajinou vážne. Jeho ambície aj plány sa pri tejto reforme len začínali.

Neprehliadnite

„Skromný“ chlapec

Poznáte ho. Typický chalan, ktorý o sebe nepochybuje, a keď áno, nikto o tom nevie. V spoločnosti je ho najviac počuť, takmer vždy, ak nie úplne vždy, hovorí k veci a múdro. Okrem nadpriemerného intelektu, drzého jazyka a zmyslu pre humor ešte aj športovec, čo dobre vyzerá.

Ak Martinovi nebolo niečo vlastné, tak je to skromnosť. Najmä jeho študijné roky a začiatky aktívneho kariérneho života sa spájajú s ostrým vyjadrovaním sa, netrpezlivosťou a na prvý pohľad zreteľným sebavedomím. Jeho postoj vychádzal z presvedčenia, že ak sa človek niečomu venuje a baví ho to, mal by to robiť poriadne a poctivo. Ak niekoho niečo nebaví, mal by pracovať na tom, aby to zmenil. Šlendriánstvo, fušerstvo a povrchnosť ho vytáčali.

Jeho verejné pôsobenie sa začalo, keď do TRENDU napísal svoj vôbec prvý text s názvom Bieda slovenskej ekonómie. Bola z toho veľká kauza. V článku, ktorý písal dva mesiace, rozobral na súčiastky spôsob, ako sa vedie na Slovensku ekonomická diskusia v školách či v médiách, neexistujúci výskum na najväčšej Ekonomickej univerzite v Bratislave a rovnako aj ploché až žiadne štúdium ekonómie.

Písal sa vtedy rok 2006, vzťah internetu a médií bol u nás v tom čase stále len v plienkach, no prevažne vecná diskusia pod jeho článkom trvala mesiac a dosiahla 396 príspevkov. Aj na dnešné pomery vec nevídaná. Martin rozpútal horúcu debatu, ktorej sa priamo zúčastňoval odpisovaním na takmer každú reakciu čitateľov či dotknutých.

Nedať sa zomlieť priemerom

Nie každému vyhovovala Martinova nátura. Dva roky po napísaní svojho prvého textu už dával krátky rozhovor pre Hospodárske noviny z pozície úspešného mladíka, ktorý radí ministrovi financií Jánovi Počiatkovi.

„Veľmi sa mi v živote osvedčilo nerobiť veci, ktoré robia ostatní. Napríklad v škole som mal v minulosti množstvo spolužiačok, ktoré veľa študovali, chodili na každú prednášku, mali samé jednotky. Dnes robia účtovníčky v servisnom centre. Ja som v škole tak veľa času netrávil, mal som svoj vlastný život, niekedy aj trochu bujarý, no na rozdiel od ostatných som napríklad čítal akademickú literatúru,“ odpovedal na otázku, aký je recept jeho úspechu.

Bez preháňania sa dá povedať, že už v mladom veku urobil pre krajinu viac ako väčšina politikov za posledné dve dekády

„Nevynikať a zaradiť sa do priemeru“ nebolo jeho heslo. Často šiel proti prúdu a ako začala rásť jeho hviezda, objavovali sa aj neprajníci, ktorí mali potrebu vysvetľovať jeho priateľom, kto v skutočnosti Martin je. A teda že povýšenecký, vypočítavý a po moci bažiaci egomaniak. Tí, ktorí sme mali šťastie ho poznať osobne, sme, naopak, vedeli, že pod povrchom tvrdohlavého a vždy optimisticky naladeného chlapca z Oravy sa skrýva citlivý človek.

Básne, hudba, obrazy

V roku 1999, keď končil gymnázium v Trstenej a začínal študovať na dvoch bratislavských univerzitách súčasne, vydal básnické prvotiny Antalógia a Déjà vu. Čítal klasickú filozofiu, zaujímal sa o hudbu a obrazy. K jeho záľubám sa viaže aj viacero vtipných momentov. Napríklad pred rokmi mi v záchvate smiechu rozprával príhodu, ako sa dostal ku „gramcom“ vo svojom obľúbenom bratislavskom klube v Nu Spirit Bare.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy Martin Filko, verejná správa