Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozchody slovenských oligarchov: Prečo sa dlhoroční partneri osamostatňujú?

Dlhodobo sa nedá budovať prosperujúce podnikanie na predražených štátnych zákazkách. Na vrchole slovenského biznisu sa môžu udržať iba tí hráči, ktorí sa naučili fungovať aj na voľnom trhu. Bez barličiek a protekcií od politikov. Lebo vlády sa menia a s nimi aj tí, čo rozhodujú o štátnych zákazkách.

03.01.2017, 05:00 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Z pozadia strany Smer sa síce naďalej tlačia medzi tunajších oligarchov úplne nové tváre, tak ako to TREND vlani predpovedal. No už nie tak výrazne ako vlani. Lebo Smer už nie je vo vláde sám a koaliční partneri majú na koláč štátnych biznisov tiež svojich sponzorov. Tí sú skôr z radov zabehnutých biznismenov. Ostatné strany sa ešte nedostali tak ďaleko ako Smer-SD, aby si vytvárali vlastných oligarchov.

Medzi domácimi najsilnejšími biznismenmi navyše dochádza k štiepeniu, s ktorým však politika nemá skoro nič. V 90. rokoch viacerí vytvárali skupiny s kamarátmi z detstva či štúdií, ale v posledných rokoch niektorí svoje materské skupiny opúšťajú a osamostatňujú sa.


Skupiny vedeli, prečo držia spolu. Lepšie sa tak rastie a odoláva tlaku konkurentov. Keď ich spoločné majetky medzičasom narástli do väčších rozmerov, nastalo delenie. Niekde bolo hlavným motívom to, že keď si partneri rozdelia jeden veľký dlh, aspoň opticky ich individuálne dlhy nebudú až tak svietiť. Prípadne ak aj nejaký z nich po rozdelení skrachuje, nepoškodí to celú skupinu.

Neprehliadnite

Iným dôvodom mohlo byť to, že niektorí odchádzajúci partneri už jednoducho nezvládali niesť kontroverznú povesť svojich skupín. Nemenej vážnym dôvodom delenia najmocnejších skupín je aj to, že tým, ako rastú, komplikuje sa ich riadenie a nie každý partner to zvláda.


A rozhodne nie na poslednom mieste príčin delenia je aj plynúci čas. Keď sa niektorí biznismeni už blížia k päťdesiatke, chcú mať skôr menší a pokojnejší biznis, o ktorom si budú rozhodovať sami.


Iné J&T, Penta i sabolovci


Ako prví spomedzi veľkých skupín sa začali deliť po rozhorení finančnej krízy bývalí skoro desiati partneri J&T. Naďalej však zostávajú prepojení finančne. Odštiepené biznisy v hotelierstve, lyžovaní, energetike či realitách financuje aj J&T Banka. Tá zostala v rukách pôvodných zakladateľov – Ivana Jakaboviča a otca Jozefa a syna Patrika Tkáčovcov.

Posledným veľkým delením je to, že energetickú vetvu asi najschopnejšieho stratéga celej bývalej skupiny, Čecha Daniela Křetínského, opúšťa Patrik Tkáč. Obaja dlho vyhlasovali, že sú nerozluční. Oficiálne chce P. Tkáč po bohatom vyplatení z Energetického a priemyselného holdingu D. Křetínského investovať do iných biznisov.

Neoficiálne sa však český investičný mág úplne osamostatnil od kontroverzných zakladateľov J&T, aby 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2017

Tagy Babiš, Fiľo, Hoffmann, J&T, Janov, Křetínský, Penta, Sabolovci, Široký, Világi, Výboh

Diskusia (0 reakcií)