Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nitriansky hi-tech závod dodáva aj pre Apple

V nitrianskej fabrike nemeckého koncernu Mühlbauer akoby vedeli predvídať budúcnosť. Kým projekt duálneho vzdelávania rozbehol štát vlani a väčšina strojárskych firiem začala spolupracovať so strednými a vysokými školami len prednedávnom, Muehlbauer Technologies tak spravil hneď po príchode na Slovensko pred ôsmimi rokmi. Vzhľadom na aktuálny nedostatok kvalifikovaných zamestnancov v priemysle a príchod automobilky Jaguar Land Rover do neďalekého priemyselného parku išlo o prezieravé rozhodnutie.

16.02.2016, 14:40 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

„Duálne vzdelávanie je pre mňa iba marketingová nálepka. So školami spolupracujeme už dlhodobo. Zamestnávame štyroch školiteľov, ktorí sa venujú iba stredoškolákom, a na podobnej infraštruktúre pracujem už osemnásť mesiacov aj pre študentov vysokých škôl,“ hovorí riaditeľ závodu Ladislav Paškrta.

Vlastné vzdelávacie centrum

Nitriansky Muehlbauer dnes spolupracuje so štyrmi strednými školami, dvomi univerzitami a dokonca aj so základnými školami. Strieda sa v ňom viac ako sedemdesiat stredoškolákov a takmer tridsať vysokoškolákov. Keďže približne polovica z nich ostáva po skončení praxe pracovať v nitrianskej fabrike, Muehlbauer Technologies nemusí riešiť problém s nedostatkom kvalifikovaných ľudí.

Všetky tieto kroky majú, navyše, jasný cieľ. Podnik chce na Slovensku ďalej expandovať a na rozdiel od predošlého rozširovania zameraného na výrobu majú prostriedky smerovať do vývoja. „Všetky aktivity súvisiace so školami sú pre našu firmu stratové, ale je to súčasť dlhodobej vízie podniku, vďaka ktorej môžeme ďalej rásť,“ vraví L. Paškrta. Podnik preto chystá tretiu fázu svojho rozšírenia, ktorého súčasťou by mala byť aj vlastné vzdelávacie centrum.

Muehlbauer Techologies sa vo svojom závode v nitrianskej mestskej časti Dolné Krškany venuje vývoju a výrobe technológií a presných komponentov pre stroje. Tie slúžia na tvorbu a spracovanie platobných kariet, vodičských preukazov, cestovných pasov, ale aj zariadení, ktoré vyrábajú kľúčové komponenty do mobilných telefónov. Slováci tak dodávajú dielce a podieľajú sa na vývoji technológií pre také spoločnosti ako Apple alebo Huawei.

Závod v Nitre sa už pri založení v roku 2007 budoval ako odnož vývojového centra v nemeckom Rodingu. Materský koncern má zastúpenie na štyroch kontinentoch prostredníctvom 35 pobočiek, kde zamestnáva tritisíc ľudí. Spoločnosť Mühlbauer Holding patrí medzi lídrov na trhu na výrobu elektronických identifikačných dokumentov (ID). Pre zákazníkov z vládneho sektora ponúka aj komplexné riešenie v podobe výstavby celej fabriky, ktorá by produkovala požadované dokumenty.

Riaditeľ firmy Muehlbauer Technologies, Ladislav PaškrtaZdroj: Maňo Štrauch

Občiansky na počkanie

Slovenský závod patrí k tým mladším v skupine. Ale neustály prílev investícií do najmodernejších technológií a budovanie výskumných a vývojových kapacít ho stavia do čela koncernu. Pri príchode tu Muehlbauer Techologies preinvestoval šestnásť miliónov eur a do konca roku 2012 vytvoril vyše dvesto nových pracovných miest, čo bolo oproti pôvodnému plánu o tretinu viac. Spoločnosť získala štátnu pomoc vo výške viac ako

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy Apple, technológie