Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo sú plynové vratky len ďalší predvolebný podfuk

14.02.2016, 05:00 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Dobré hospodárenie SPP, ktorým premiér Robert Fico zdôvodňuje vyplácanie vratiek za plyn, je len ilúzia. Štátny obchodník s plynom Slovenský plynárenský priemysel (SPP) bol podľa poslednej účtovnej závierky za rok 2014 de facto stratovou firmou s mínusom 154 miliónov eur.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Premiér ide napriek tomu poslať do domácností 47 miliónov eur. Pošte za to zaplatí ďalší milión. „Získali sme totálnu kontrolu nad spoločnosťou SPP z hľadiska vlastníckych vzťahov. Keďže matka SPP dobre hospodári a posiela štátu aj mimoriadne dividendy, tie príjmy sú väčšie, ako sme očakávali,“ zdôvodnil premiér plynové vratky ešte v lete minulého roka. Počas vlaňajška sa hospodárenie SPP zlepšilo, stále však nie je jasné, či sa dostalo aspoň na nulu.

Neprehliadnite

Rusi museli znížiť ceny

Čo sa skutočne v SPP zlepšilo, je obchodná marža. Kladný rozdiel medzi výnosmi z predaja energií a nákladmi na ich obstaranie sa zvýšil medzi rokmi 2013 a 2014 zo 40 na 69 miliónov eur. Ruský Gazprom vtedy znížil ceny pre SPP podobne ako pre ďalších európskych odberateľov. Gazprom sa musel prispôsobiť poklesu cien všetkých energií a energetických komodít, aby neprišiel o svoj trhový podiel v Európe.

V prípade Slovenska padlo rozhodnutie v čase, keď celý SPP vrátane obchodu s plynom ovládal EPH, energetická vetva finančnej skupiny J&T. Obchodníka s plynom neskôr prebral štát, ktorý však s týmto krokom čakal, kým Gazprom zníži plynárom cenu.

Keď berieme do úvahy obchodnú maržu SPP, Ficove slová o lepšom hospodárení SPP sú pravdivé. Problém je, že vyvolávajú dojem, že firma je na tom dobre, že má na rozdávanie a že to dosiahol štátny manažment. A to už pravda nie je.

SPP má totiž okrem nákupu energií aj iné náklady – na skladovanie plynu v rezervných zásobníkoch, na mzdy či úroky. Ak sa všetky náklady SPP zrátajú, výsledkom je spomínaná strata

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 6/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy Fico, plyn, plynové vratky, SPP

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.