Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sifón vrhol tieň na Inovatívnu firmu roka

V reštaurácii sedí muž v okuliaroch a kockovanej košeli. Neformálnym oblečením pripomína „matfyzáckeho“ študenta, je však jedným z dvoch spoločníkov firmy, ktorej tržby presahujú dvadsať miliónov eur. Konateľ eseročky Kvant Ľubomír Mach zodpovedá za časť jej biznisu so školskými pomôckami. Do ktorého patrí aj dodávka slávneho „sifónu“ po 271 eur na takmer dvesto základných škôl.

13.02.2016, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Redaktor TRENDU požiadal o stretnutie s ambíciou preskúmať podozrenia, že firma profitovala na niekoľkonásobnom predražení pomôcok. V stávke je meno spoločnosti, ktorá na Slovensku pôsobí vyše dvadsať rokov a vo svete sa presadila ako dodávateľ špičkovej laserovej techniky, za čo si vlani vyslúžia titul Inovatívny podnikateľ roka v ankete Diamanty slovenského biznisu. Podnikateľ napokon stretnutie končí s požiadavkou o zaslanie písomných otázok – firma pošle odpovede e-mailom.

Neprehliadnite

Predražený sifón

Koncom januára zverejnila učiteľka základnej školy Marta Samsonová na Facebooku fotku novej učebnej pomôcky, ktorá dorazila na školu v rámci eurofondového projektu Dielne II. Za dve bežné vodovodné nádržky v cene pár eur na plastovej podložke s vysvetlivkami zaplatil štát 271 eur. Verejnosť reagovala o to búrlivejšie, že učitelia v tom čase už tretí deň viedli štrajk za zvýšenie miezd a dofinancovanie školstva, no vláda ich požiadavky odmietala aj s odkazom na nedostatok peňazí. „Sifón“ bol jednou z 62 pomôcok, ktoré pre 177 škôl obstaral štát za takmer deväť miliónov eur.

Zákazku získal Kvant vďaka najnižšej cene v elektronickej súťaži s tromi konkurenčnými firmami. V prvej reakcii firma upozornila, že do ceny pomôcky treba započítať náklady na grafiku, balenie a distribúciu, tiež podkladovú dosku so sieťotlačou, manuál a videomanuál.

Vyššiu cenu neskôr odôvodnila ešte tým, že pri verejnom obstarávaní rozhodovala výsledná cena celého projektu v elektronickej aukcii: „Po nej už nebolo možné upravovať ceny jednotlivých položiek ani režijné náklady a maržu rozložiť rovnomerne na všetky položky.“ Inými slovami, Kvant pri aukcii neznižoval cenu všetkých položiek, ale len niektorých – a na „sifóne“ ostala vysoká marža.

Priebeh aukcie so znižovaním ceny po položkách potvrdil rival v tendri, živnostník Tibor Varga. „Pri zmene ceny sa posúvala dĺžka aukcie o päť minút. Čiže ak by sme nestíhali, stačilo nám čo i len o cent znížiť cenu niektorej položky a mali sme ďalších päť minút k dobru na prepočítavanie cien,“ vysvetľuje.

Prečo chcel obstarávateľ licitovať po položkách, keď aj tak rozhodovala najnižšia celková cena, nevedel vysvetliť ani obstarávateľ, Štátny inštitút odborného vzdelávania, ani úradníci z Úradu pre verejné obstarávanie. Obstarávateľ je spokojný, lebo aukcia vygenerovala o pol milióna eur nižšiu cenu.

Štátny inštitút tvrdí, že štartovaciu sumu za didaktické pomôcky si nechal pred tendrom odhadnúť od šiestich spoločností. Bol medzi nimi aj Kvant. Ten už angažoval právnikov kvôli tomu, že niektoré médiá podľa neho uviedli nepravdivé informácie o cene pomôcok a zavádzali.

Inštitút odborného vzdelávania obstaral na školy predražené učebné pomôcky. Váhu so sadou závaží za 124,80 eura

Kvant má digitálnu váhu v cenníku za 60,60 eura, sadu závaží ponúka za 20 eur

Digitálna váha sa dá nájsť na internete za 48 eur

Rozpačité porovnanie

Prechádzame s Ľ. Machom katalógový cenník Kvantu, kvôli lepšiemu porovnaniu si vyberáme kusové položky, nie súpravy. Napríklad demonštračný model alternátora je v katalógu za 71 eur, v štátnom projekte má cenovku 238 eur. Stavebnica o zdrojoch obnoviteľnej energie zasa v katalógu stojí 228 eur, školy ju dostali o takmer dvesto eur drahšie. Podnikateľ si zapisuje položky, sľubuje, že ich dá overiť.

Firma napokon pošle porovnanie štyroch položiek. Jedna svedčí o 20-percentnom zvýšení ceny pre štát, pri dvoch položkách je podľa neho cena nižšia. Hovorkyňa Kvantu Miriam Slobodová vysvetľuje, že k resuscitačnej figuríne za 1 675 eur pribalili tristoeurový notebook bez zvýšenia ceny. Štvrtá porovnávaná položka, žiacka súprava Mechanika za

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Školstvo