Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dvaja v jednej kauze

17.02.2016, 13:40 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Rakúske orgány zastavili stíhanie Miroslava Výboha v ťažkej korupčnej kauze. To sme sa dozvedeli v januári. Vo februári pražský prvostupňový súd v rovnakej kauze odsúdil Mareka Dalíka na päť rokov straty slobody a vysokú pokutu. Pritom proti Dalíkovi sú rovnaké svedectvá a dôkazy ako proti Výbohovi.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Počet ľudí, ktorí dosvedčili, že obaja priatelia a dôverníci premiérov (českého Mirka Topolánka a slovenského Roberta Fica) žiadali od rakúskej firmy Steyr úplatok vo výške 18 miliónov eur, je na korupčnú kauzu až neobvykle vysoký. Pred políciou i súdom to potvrdili manažéri firmy Stephan Szücs a Lutz Kampmann. Rovnaké svedectvo poskytli aj zástupcovia amerického majiteľa firmy – Viktor Jackovich a John Ulrich. A čo je najdôležitejšie, potvrdili to aj písomné dokumenty.

Už v čase, keď M. Dalík na stretnutí, ktoré zorganizoval M. Výboh, predniesol korupčnú požiadavku, rakúski manažéri o tom spísali „vnútropodnikové memorandum“, v ktorom celú situáciu opísali tak, že pán Dalík „predniesol neakceptovateľnú žiadosť v poverení PM“ (premiéra). (M. Kampmann k tomu dodal, že na stretnutí vo Viedni M. Výboh urgoval rovnakú sumu, akú v Prahe žiadal M. Dalík.) Toto memorandum našla polícia v archíve firmy Steyr. Navyše predstavitelia amerického majiteľa firmy o stretnutí s Dalíkom a Výbohom informovali aj Veľvyslanectvo USA v Prahe. Stalo sa to známe vďaka WikiLeaks.

Nielen verejnosť, ale aj polícia sa zo zverejnených dokumentov dozvedela, že americká ambasáda poslala do centrály depešu, v ktorej sa hovorilo, že začiatkom roku 2008 predstavitelia firmy Steyr oznámili veľvyslanectvu závažnú skutočnosť. Česká strana zorganizovala „príležitosť pre Topolánkovho chránenca Marka Dalíka za účelom získania značného úplatku od Steyru“. V januári 2016 americká strana pred českým súdom oficiálne potvrdila, že nielen táto, ale aj ďalšie depeše týkajúce sa prípadu sú autentické.

Pretože dokumenty potvrdzovali svedectvá a naopak, sudkyňa Veronika Čeplová skonštatovala, čo považuje za preukázené: v novembri 2007 na schôdzke, ktorú zorganizoval M. Výboh a na ktorej sa aj zúčastnil, požiadal M. Dalík predstaviteľov firmy Steyr o úplatok vo výške „trikrát šesť miliónov eur“.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Dá sa preto rozumieť tomu, prečo prvostupňový súd v Prahe M. Dalíka odsúdil. Ale nedá sa rozumieť tomu, prečo rakúske orgány – ešte pred vyhlásením pražského rozsudku – zbavili M. Výboha obvinenia.

Podľa svedectva rakúskych manažérov a zástupcov majiteľa firmy Steyr M. Výboh na stretnutiach, na ktorých zaznela korupčná požiadavka, vystupoval ako „poradca slovenského premiéra“.

Vetu, že „korupcia nebola nikdy tak blízko premiérovi ako teraz“, povedal R. Fico o svojej predchodkyni. Ale celkom sa hodí aj na neho.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 7/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica, Výboh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.