Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Falšované výskumy? Tí vedci k nám nepatrili

22.02.2016, 00:06 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

Niektorí liečbu kmeňovými bunkami označujú ako zázračnú, iní v tom vidia šarlatánstvo a biznis. Brian Mehling, zakladateľ Blue Horizon International, spoločnosti skúmajúcej využitie kmeňových buniek v medicíne, prišiel na Slovensko spropagovať tento typ liečby.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Zdravotníctvo

V susednom Česku túto liečbu odmieta komisia ministerstva zdravotníctva aj odborné ortopedické spoločnosti. Čo na to hovoríte?

V spoločnosti Blue Horizon International s ňou máme päť- až šesťročné skúsenosti a máme dokumentované až zázračné zlepšenia zdravotného stavu. Lekári, ktorí vydali toto stanovisko, zrejme nemajú takéto skúsenosti. Treba však povedať, že žiadna liečba nie je stopercentná.

No české médiá informovali o viacerých nevydarených prípadoch.

Týmto pacientom zrejme nebola poskytnutá dostatočne kvalitná zdravotná starostlivosť. Musím, žiaľ, povedať, že veľká časť liečby poskytovaná vo svete je veľmi nízkej kvality alebo prinajmenšom nižšej ako v Blue Horizon International. Naše zariadenie je vysoko profesionálne, všetci pracovníci boli vyškolení v Číne, kde máme výskumné stredisko.

Neprehliadnite

Ako má pacient zistiť, či je v kvalifikovanom zdravotníckom zariadení?

Navštívil som veľa zariadení vo svete, ktoré nemali žiadne potrebné povolenia od ministerstva zdravotníctva. Ďalšia dôležitá vec je, či zariadenie uskutočňuje výskumy a publikuje ich závery. A pacient by si mal zistiť aj referencie. Každé seriózne zariadenie by malo mať odliečený dostatok pacientov a malo by dokladovať úspešnosť liečby.

Kmeňové bunky z vašich prezentácií vyznievajú ako všeliek. Má to nejaké ale?

V podstate jediný vedľajší účinok, ktorý pacienti udávajú, je prebytok energie. Zhruba polovica musí dva až tri týždne užívať tabletky na spanie.

Koľko pacientov na svete podstúpilo liečbu kmeňovými bunkami a aké sú výsledky?

Neviem, koľko pacientov celkovo podstúpilo túto liečbu, no Blue Horizon International ju poskytol zhruba dvetisíc pacientom po celom svete. Z nich 80 až 90 percent udávalo výrazné zlepšenie a žiadne vedľajšie účinky. Možno problémom tejto liečby je, že mnohé spoločnosti nepublikujú výsledky alebo svoje nové zistenia. My sme v USA iba za rok 2015 publikovali tri výskumné správy. Tento rok pripravujeme niekoľko publikácií na Slovensku aj v USA.

Ako sme s využívaním tejto liečby na Slovensku?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Zdravotníctvo

Tagy liečba, veda, zdravie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.