Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kmeňové bunky – nový biznis so zdravím

Liečba kmeňovými bunkami je ešte stále experimentálna, no vo svete za ňu zaplatili nemalé peniaze už tisícky pacientov. Slováci nie sú výnimkou.

18.02.2016, 10:06 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Pred rokom Nemocnica Malacky, spadajúca pod spoločnosť Medirex Group, začala ponúkať túto liečebnú metódu chorým s artrózou. Za jedenásť mesiacov dvaja miestni lekári aplikovali kmeňové bunky 75 pacientom do 129 kĺbov. S týmto počtom má nemocnica prvenstvo aj pred USA.

Neprehliadnite

Nezaručí vyliečenie

V porovnaní so zahraničím sú slovenské ceny týchto zákrokov nižšie, no stále nejde o malé sumky. Injekcia do jedného kĺbu stojí 1 300 eur, do dvoch 1 700 eur. Pacient si to všetko hradí sám. S vedomím, že mu nezaručia úplné vyliečenie, ale „len“ skvalitnenie života. „Táto metóda môže aspoň spomaliť priebeh ochorenia alebo ho mierne zlepšiť. Ak sa neodstráni príčina opotrebovania kĺbu, ani chrupavka nevydrží večne,“ hovorí chirurg Milan Hric z malackej nemocnice.

V číslach výsledky nemocnice vyzerajú tak, že po troch mesiacoch od aplikácie kmeňových buniek udalo zlepšenie pohybu 71 percent pacientov. Zmiernenie bolestí po pol roku pocítilo 79 percent a lieky prestalo užívať 29 percent liečených. Podľa M. Hrica je liečba vhodná pre všetkých, ktorí prídu včas a nemajú onkologické ochorenie. Dodáva, že účinnejšia je u mladších pacientov, ktorí majú vitálnejšie bunky.

Ako to vyzerá v praxi? Pri poranení sa v organizme človeka vytvorí zápalová reakcia, ktorá vyšle signál iným bunkám v tele, aby prišli na pomoc. „Kmeňové bunky, ktoré sa podávajú pacientom, ho zachytia a presunú sa k chorým bunkám. Tým potom pomáhajú pri regenerácii poškodeného tkaniva a zároveň vytvárať nové,“ opisuje Brian Mehling, americký ortopéd a zakladateľ Blue Horizon International, ktorá sa venuje výskumu a využitiu kmeňových buniek.

Pacient si liečbu hradí sám. S tým, že mu nezaručí úplné vyliečenie, „len“ skvalitnenie života

Poisťovne liečbu nehradia

Táto terapia sa nevyužíva len pri artróze, ale napríklad aj pri kardiovaskulárnych a neurologických chorobách či traumatických zraneniach. Nič z toho však zdravotné poisťovne nepreplácajú s výnimkou transplantačnej liečby krvotvornými kmeňovými bunkami.

Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla to vysvetľuje tým, že stále ide o experimentálnu metódu. „Pravda však zároveň je aj to, že v USA a vo Veľkej Británii sú realizované veľké klinické štúdie, ktoré majú za úlohu štandardizáciu tejto liečby,“ dodáva. Do budúcnosti tak podľa P. Bublu nemožno vylúčiť, že bude hradená z verejného zdravotného poistenia.

Postoj poisťovní k tejto liečebnej metóde je rôzny. Podľa Union ZP napriek publikovaným čiastkovým povzbudivým výsledkom nepatrí medzi štandardné terapeutické postupy. Doterajšie štúdie sú podľa nej len predklinickými experimentmi s menším

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Zdravotníctvo

Tagy zdravie, zdravotníctvo

Súvisiace články

Falšované výskumy? Tí vedci k nám nepatrili

Falšované výskumy? Tí vedci k nám nepatrili Nájdete v TRENDE

Lekári, ktorí hovoria negatívne o liečbe kmeňovými bunkami, zrejme nemajú skúsenosti ako my, hovorí americký chirurg Brian Mehling

Smer: strana predstieranej identity

Do boja o lukratívnu baňu vstúpil investor s krytím J&T

Dvaja v jednej kauze

Na Liptove vyrábajú kože pre najluxusnejšie značky