Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Liptove vyrábajú kože pre najluxusnejšie značky

Prémiové autá, luxusné kabelky a obuv, nábytok aj súkromné lietadlá. Tu všade možno nájsť kože vyrobené v závode spoločnosti SlovTan Contract Tannery z Liptovského Mikuláša.

21.02.2016, 17:01 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Firma patriaca do holdingu nemeckého priemyselníka Hansa Schafstalla nadviazala na dlhoročnú tradíciu kožiarskej výroby na Liptove a dnes patrí k európskej špičke nielen komplexnosťou produkcie, ale aj vlastnými vývojovými kapacitami. „Kým v minulosti hral slovenský závod druhú ligu, v súčasnosti patríme do ligy majstrov,“ opisuje cestu, ktorú SlovTan prešiel za viac ako dvadsať rokov, konateľ spoločnosti Harry Nakunst.

Firma už pritom stála na pokraji krachu. Po páde režimu sa celý kožiarsky priemysel v bývalom Československu zrútil. Výnimkou neboli ani liptovské Kožiarske závody, ktoré sa orientovali na obuvnícky priemysel a takmer všetku produkciu smerovali na východné trhy.

Podnik skončil v konkurze, z ktorého ho v druhej polovici deväťdesiatych rokov vytiahla práve nemecká skupina Schafstall. Vstúpila do spoločnosti, ktorá následne kúpila malú časť pôvodne veľkých Kožiarskych závodov. Firma dokázala udržať výrobu vďaka zmene orientácie na automobilový a galantérny priemysel.

Takmer na kolenách

V prvých rokov fungoval SlovTan ako výrobné zázemie pre skupinu Schafstall, ktorá odoberala väčšinu slovenskej produkcie. Jednostranné zameranie na nemeckú matku spojené s pochybným riadením a chýbajúcou odbornosťou spôsobili, že sa fabrika ocitla v kríze. V roku 2005 preto vtedajší nemecko-slovenskí vlastníci vymenili celý manažment.

„Bola to pohroma. V tom období som naozaj nemal pokojný spánok. Podnik nezarábal a takmer skrachoval,“ spomína H. Nakunst, ktorý nahradil vtedajšie nemecké vedenie zložené predovšetkým z obchodníkov. Vďaka viac ako štyridsaťročným skúsenostiam z kožiarskeho biznisu sa v jeho osobe spojili technické skúsenosti aj obchodné kontakty.

„V polovici roku 2005 sme začali pracovať na tom, ako zlepšiť imidž podniku z pohľadu kvality aj ceny. Zmenili sme obchodný model, výrobný program a pritiahli sem nových zamestnancov – odborníkov zo zahraničia aj zo Slovenska,“ vysvetľuje nemecký manažér.

Vizitka SlovTan Contract Tannery
(mil. €)
Vizitka SlovTan Contract Tannery
PRAMEŇ: SlovTan Contract Tannery, Liptovský Mikuláš

Výmena na čele podniku znamenala reštart pre celú fabriku, čoho symbolom sa stal aj nový názov SlovTan Contract Tannery. So zvýšením kvality prišli do firmy noví zákazníci. Kým predtým mal podnik jedného veľkého a dvoch malých klientov, v súčasnosti ich počet prekračuje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)