Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V čom politici pri protestoch učiteľov a sestier pochybili

Počas štrajku učiteľov na materských, základných a stredných školách úradníkov a vládnych politikov nezaujímalo, či možno nejako zabezpečiť náhradné vyučovanie pre deti. Ani medializované informácie o zastrašovaní zapojených učiteľov.

19.02.2016, 08:10 | Xénia Makarová | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Pozornosť smerovali najmä na každodenné zisťovanie počtu štrajkujúcich učiteľov, čo nie je legislatívou celkom podložená činnosť pre ľudí platených z verejných peňazí.

U štrajkujúcich zdravotných sestier sa zasa záujem verejnej moci sústredil na ponuku sestrám, že ak sa vrátia do nemocníc, preplatia im aj dni mimo práce. I keď sa šuškalo, že môže ísť o nezákonnú ponuku, majú na to nemocnice právo. No ponuka pre sestry platila presne jediný deň. A týkala sa preplatenia povinných odvodov.

Neprehliadnite

Ani jedna

„Ak prídu naspäť, aj tie dni, ktoré nie sú v zamestnaní, by im boli preplatené. Jednoducho, ako keby sa nič nestalo. Budú pokračovať ďalej v práci,“ vyzval 5. februára zdravotné sestry premiér Robert Fico, aby sa vrátili k pacientom. Čo presnejšie táto výzva znamenala a koľko sestier ju využilo, spresnilo neskôr TRENDU ministerstvo zdravotníctva. „Išlo o ponuku z minulého piatka [5. februára], keďže to bol posledný deň, keď sa mali sestry vo výpovedi nahlásiť na úrady práce,“ vysvetlil hovorca ministerstva Peter Bubla.

Dodal, že sa týkala sestier, ktoré sa vrátia do zamestnania, pričom „zamestnávateľ by im napríklad refundoval náklady spojené so zdravotnými a sociálnymi odvodmi za päť dní, ktoré boli bez zamestnania“. Ponuku podľa P. Bublu nevyužila žiadna sestra.

Zamestnávatelia pritom mohli byť podľa legislatívy aj štedrejší. Podľa partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovana Palu síce Zákonník práce hovorí, že zamestnancovi nepatrí za čas účasti na štrajku mzda ani náhrada mzdy. „Zákonník práce však zároveň pripúšťa možnosť, aby zamestnávateľ poskytol zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy aj zo zákonom nešpecifikovaných dôvodov.“ Poskytnutie náhrady mzdy – teda nielen odvodov – sestrám počas štrajku nepredstavuje preto z právneho hľadiska porušenie predpisov.

Každodenné štatistiky

Už také jednoznačné to nie je v prípade aktivít, ktoré úradníci vyvíjali počas štrajku učiteľov. Ako konštatuje R. Pala, v zmysle školského zákona môže riaditeľ školy zo závažných dôvodov poskytnúť žiakom najviac päť dní voľna. Sem spadá aj štrajk.

Vtedy o poskytnutí voľna riaditeľ školy informuje zriaďovateľa a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve. „Ministerstvo však na základe svojej vyhlášky nie je povinné informovať verejnosť o počte štrajkujúcich učiteľov, respektíve škôl,“ dodáva advokát. V tejto súvislosti poukazuje na ústavnú zásadu „secundum et intra legem“, ktorá znamená, že štátne orgány nie sú oprávnené konať, ak ich na to nesplnomocní zákon, a ak konajú, sú povinné konať iba spôsobom, ktorý zákon ustanovil.

„Keďže iniciatívne zisťovanie orgánov miestnej štátnej správy týkajúce sa zúčastnených učiteľov na štrajku nie je predpísané žiadnym právnym predpisom, je pri striktnom uplatňovaní ústavnej zásady možné povedať, že takéto konanie nebolo v súlade s právnymi predpismi.“

Zastrašovanie

V súlade s právnymi predpismi nie je ani zastrašovanie štrajkujúcich na pracoviskách, na čo tak sestry, ako aj učitelia viackrát mediálne poukázali. Problém je, že väčšina dotknutých

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 7/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy protest, školstvo, učitelia, zdravotné sestry, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)