Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Premárnená šanca na modernizáciu podnikania

Na tomto mieste si mal čitateľ pôvodne nájsť posledný predvolebný rozhovor s lídrami najväčšej politickej strany Smer – sociálna demokracia. Táto strana však ako jediná rozhovor neposkytla a na viacnásobnú žiadosť oň ani nereagovala.

26.02.2016 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Keďže Smer-SD nepredstavil žiadny konkrétny volebný program, TREND sa pozrel na to, čo priniesli štyri roky pôsobenia vládnej strany v oblasti hospodárstva a podnikania.

Neprehliadnite

Pozor, tiger v pelotóne

Ekonomický vývoj v krajine je pri pohľade z výšky pozitívny. Hospodársky rast sa zrýchľuje, miera nezamestnanosti klesá a inflácia je rekordne nízka. Výška ekonomického rastu, ktorý má v sebe zabudovanú veľkú zotrvačnosť, však o hospodárskej politike konkrétnej vlády vypovedá len málo. No ak zoberieme do úvahy, že Smer-SD dovládol už druhé volebné obdobie, možno povedať, že dobrý štart z reformných prvých rokov tohto storočia nijako zásadne nepokazil.

Rast miestneho HDP za posledné roky dosahuje vyššiu dynamiku ako priemer regiónu krajín Vyšehradskej štvorky. Je to však spôsobené aj problémami hospodárstiev Česka a Maďarska – obe krajiny v roku 2012 zažili ešte druhú recesiu. Tej sa Slovensko aj vďaka potvrdeniu rozširovania miestneho závodu Volkswagenu v kľúčovom období podarilo vyhnúť.

Česká ekonomika síce zažiarila vlani viac ako štvorpercentným rastom, tento rok už bude rásť oveľa pomalšie, predpokladá Európska komisia. Severný sused – Poľsko však v ostatných rokoch rastie rýchlejšie ako Slovensko. Podobne z regiónu strednej a východnej Európy aj litovská, lotyšská či rumunská ekonomika.

Zo špica najdynamickejších krajín sa tak Slovensko prepracovalo hlbšie do pelotónu štátov starého kontinentu. Stále však priemer Európskej únie dobieha – aj keď už pomalšie ako v minulosti. Veľkým úspechom vlády bolo vlaňajšie rozhodnutie o príchode štvrtej automobilky Jaguar Land Rover. Celkový prílev zahraničných investícií bohužiaľ so susedmi nemožno porovnať, pretože štatistika Eurostatu je dostupná len do roku 2012.

Slabá informatizácia, lacné financovanie

Najvýznamnejšie zlepšenia pre biznis v krajine priniesla vláda Smeru podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska v oblasti zjednodušovania a digitalizácie daňových úkonov a príslušnej administratívy. Aj Martin Vlachynský z inštitútu INESS hovorí, že posun vpred možno badať v drahej, pomalej, ale predsa len postupujúcej elektronizácii. „O posun vpred ide však len vtedy, ak dnešný stav porovnáme s tým pred štyrmi rokmi a nie s inými krajinami,“ dopĺňa analytik.

Naráža na to, že v elektronizácii služieb štátu, takzvanom e-governmente, sú mnohé krajiny regiónu podstatne ďalej. Podľa hodnotenia OSN ide o všetky tri pobaltské štáty, Poľsko, Maďarsko i Slovinsko. Aj keď výsledky slovenských projektov informatizácie za zhruba miliardu eur z Bruselu v hodnotení ešte započítané nie sú, zložitosť a nefunkčnosť viacerých portálov, ktoré mali občanom zjednodušiť mnohé vybavovačky, navráva, že krajinu nijako významne neobohatili.

Pozitívom ostatných štyroch rokov je aj zníženie deficitu verejných financií pod tri percentá HDP či prijatie takzvanej dlhovej brzdy. To spolu s uvoľnenou menovou politikou Európskej centrálnej banky štátu i podnikom prinieslo historicky najnižšie úrokové sadzby. Nízke úroky potom umožňujú lacnejšie financovanie rozvoja a investícií. Pochváliť Smer-SD možno aj za

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 8/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy podnikanie