Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politická hra s elektrárňami

07.03.2016, 00:09 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Stavajú alebo nestavajú sa dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach efektívne? Odpoveď na túto otázku mala priniesť vlani ukončená kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). No verejnosť ani médiá sa k záverom nedostali, kvôli „vyhradenému režimu“.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Ekonomika

Zdroj: SITA/Martin Havran

TRENDU sa však z viacerých zdrojov oboznámených so závermi podarilo zistiť, že kontrola upozornila napríklad na 900-miliónovú pohľadávku elektrární voči Národnému jadrovému fondu, cenu obchodov so spriaznenými firmami a nedostatočné sankcie voči meškajúcim a predraženým dodávateľom.

No ani tieto informácie neponúkajú laickej ani odbornej verejnosti dosť pokladov na objektívne zhodnotenie. Podobne ako pri ostatných kontrolách, ktoré za posledné dva roky v podniku vykonali rôzni úradníci.

A podobne zahmlený je aj vzťah premiéra Roberta Fica k elektrárňam a najmä ich väčšinovému vlastníkovi. Za obe jeho vládne obdobia. Prístup predsedu vlády sa totiž od roku 2006 viackrát radikálne zmenil. A prístup štátu nemôže pri hodnotení efektívnosti fungovania elektrární verejnosť prehliadať.

Od polovice decembra k akcionárom elektrární pribudol Energetický a průmyslový holding Daniela Křetinského a Patrika Tkáča z J&T. Ako to ovplyvní doterajší postoj a výčitky štátu voči elektrárňam, sa ukáže najskôr po parlamentných voľbách.

Neprehliadnite

Utajené zistenia

Až po voľbách sa možno vyjasní, či bude prístup novej vlády voči elektrárňam transparentnejší. Pretože aj „uniknuté“ fakty z vlaňajšej takmer päťmesačnej kontroly NKÚ nemožno hodnotiť čierno-bielo. TRENDU to potvrdili viacerí odborníci, ktorí si však pre spolitizovanie celej kauzy neželali byť menovaní. Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková ku kontrole len dodala, že o záveroch boli informovaní predseda parlamentu, Generálna prokuratúra, finančné riaditeľstvo, minister hospodárstva, prezident SR a Národná kriminálna agentúra.

Zhovorčivejšie boli samotné elektrárne. „NKÚ nekonštatoval žiadne porušenie právnych predpisov zo strany našej spoločnosti,“ uviedla pre TREND hovorkyňa elektrární Jana Burdová.

Jedno zo zistení NKÚ smeruje na slabšie uplatňovanie sankcií voči dodávateľom. Dôvody by sa na to zrejme našli, keďže suma na výstavbu dvoch blokov Mochoviec, ako aj termín odovzdania sa viackrát zvyšovali a posúvali. Na druhej strane, jadrová energia je oblasť, v ktorej zmena parametrov počas výstavby môže reálne znamenať aj stovky miliónov eur navyše. Napríklad zvýšenie bezpečnostných noriem po nehode v japonskej Fukušime v marci 2011 v roku 2008 (Opravené 8.3.).

Štát sám musí prijať časť zodpovednosti za vývoj v SE, mal v orgánoch firmy svojich nominantov

Zmluvné pokuty

„Slovenské elektrárne aktívne sledujú výkony svojich dodávateľov. V prípade meškania sú dodávatelia vyzvaní, aby zaviedli nápravné opatrenia na minimalizovanie meškania,“ reagovala J. Burdová. Doplnila, že následne dodávatelia nesú náklady za oneskorenia, ktoré vznikli v rámci ich zodpovednosti. Vážnejšie kroky voči dodávateľom, napríklad súdne spory či vysoké sankcie, ale elektrárne nepotvrdili.

Elektrárne problém nevidia ani v takmer 900-miliónovej pohľadávke voči Národnému jadrovému fondu. Pohľadávka predstavuje podľa elektrární

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy elektrárne, Mochovce

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.