Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si sporiť na penziu

10.03.2017, 20:43 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Je rozhodne zaujímavé konečne počuť z úst predstaviteľov vlády, že štát do budúcnosti nebude mať veľa priestoru na štedré dôchodkové dávky. Ako pripomenul na TREND Business Breakfaste o budúcnosti dôchodkového systému štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna, v najbližších desiatich rokoch pribudne stotisíc dôchodcov a ďalších 50-tisíc invalidov.

 • Tlačiť
 • 27

Rubrika

Financie

Novoprichádzajúci mladí pracujúci ich zatiaľ vládzu nahradiť, „takže príjmy dôchodkového systému budú ešte 15 rokov stabilné“, vysvetľuje šéfka Inštitútu finančnej politiky Lucia Šrámková. No potom štát plne pocíti vplyv rýchleho starnutia, jedného z najrýchlejších v Európe. Z terajších piatich pracujúcich na jedného dôchodcu klesne pomer do roku 2060 na pomer 1 : 1.

Nejde však o jedinú demografickú tendenciu: veľmi prudko zároveň porastie počet jednočlenných a bezdetných domácností. Tých s jediným členom má byť do roku 2030 až 760-tisíc oproti súčasným 600-tisíc. A bezdetných bude celkovo viac než štvrtina. „V takomto prostredí treba myslieť aj na vyššie náklady na opateru či sociálnu starostlivosť,“ zdôrazňuje Martina Lubyová, šéfka prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

V súčasnosti trend jedného, maximálne dvoch detí znamená, že sa rodičia môžu menej spoliehať na to, že sa o nich deti na staré kolená postarajú. Nemusia to nutne odmietať, stačí, aby sa od starých rodičov ďaleko odsťahovali za prácou. „Teraz hovoríme o sociálnej práci ako o príklade nevyužiteľného odboru na vysokej škole, no týchto ľudí budeme do budúcnosti reálne potrebovať čoraz viac,“ dodáva M. Lubyová.

Dôchodky budú skromnejšie

„Dôchodkový systém sa musí prispôsobiť starnutiu,“ tvrdí I. Švejna. Pre tých, čo majú v súčasnosti 20 a viac rokov do penzie, je dôležité sledovať, ako razantne budú vlády robiť úpravy dôchodkového systému. Aby bol robustný, dlhodobo udržateľný a netvoril prílišné deficity.

S čím treba na staré kolená počítať

 • Vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť: bezplatné zdravotníctvo bude vplyvom starnutia obyvateľstva čoraz menej udržateľné.
 • Náklady na opateru: menší počet detí bude znamenať potrebu väčšieho množstva opatrovníkov, ktorých treba zaplatiť.
 • Štátny dôchodok bude v pomere k mzde nižší: ako porastie deficit sociálneho systému, narastie aj potreba skresávať výdavky.
 • Drahšia dlhodobá starostlivosť: rastúci dopyt po domovoch sociálnych služieb potlačí nahor aj ich cenu.

Kto myslí na zrušenie druhého piliera, v ktorom sa zhromaždilo už vyše sedem miliárd eur a ktorý odvádza každoročne zhruba pol miliardy eur mimo Sociálnej poisťovne, mal by vedieť, že to nič nerieši. Napriek rétorike predchádzajúcich vlád Roberta Fica. Súčasný dôchodkový systém by totiž bol deficitný aj bez druhého piliera. Navyše dáva vláde možnosť razantnejších úprav v prvom pilieri. Ak si teda na to trúfne.

Ak na zmeny budeme čakať dlhšie než niekoľko rokov, ich okamžité dosahy budú drastickejšie ako teraz. Napríklad by pripadala do úvahy aj zmena aktuálnej dôchodkovej hodnoty: sumy, z ktorej sa vyratúvajú penzie. V zásade by to znamenalo paušálne skresanie všetkých nových penzií.

Zdroj: foto - Milan David

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 27

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.