Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Amazon zabojuje na Slovensku. O zamestnancov

Tisícka nových pracovných miest v regióne s prakticky najnižšou nezamestnanosťou v krajine. Do takýchto reálií zasadí americký internetový gigant Amazon investíciu do nového logistického centra, ktoré plánuje otvoriť ešte tento rok v Seredi.

09.03.2017, 20:43 | Marek Legéň | Lukáš Kvašňák | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rozhodnutie spoločnosti rozložiť svoj stan v tejto lokalite vytvorí v regióne ešte väčší tlak na pracovné sily. Početne zastúpené firmy v automobilovom či elektrotechnickom priemysle majú už dnes veľký problém nájsť dostatok vhodných pracovníkov. Obsadiť v takejto situácii postupne tisícku nových miest bude náročné. No Amazon si trúfa. „Určite tu nájdeme množstvo zamestnancov, ktorí budú otvorení novým možnostiam a skúsenostiam,“ hovorí viceprezident Amazonu pre Európu Roy Perticucci.

Neprehliadnite

Východ opäť na ocot

Nájsť kvalifikovanú pracovnú silu na Slovensku sa stáva čoraz viac sizyfovská práca. Informácia o novej investícii je v zásade vždy dobrou správou pre krajinu. V prípade Amazonu by bola lepšou, ak by jeho nové centrum nedoručených a vrátených zásielok vyrástlo na strednom či východnom Slovensku, kde je podstatne väčšia núdza o pracovné miesta. Západ krajiny však má oproti zvyšku jednu veľkú výhodu, a to vybudovanú infraštruktúru, ktorá je v prípade výstavby logistických kapacít kľúčovým parametrom.

Logistické centrum Amazonu v SerediZdroj: Amazon

Logistické centrum Amazonu v Seredi

 • zamerané na vybavovanie nedoručených a vrátených zásielok od zákazníkov v Európe
 • viac ako tisíc pracovných miest (v najbližších troch rokoch)
 • plánované otvorenie v treťom kvartáli tohto roka
 • rozloha viac ako 60-tisíc štvorcových metrov (slovenský priemer 20- až 30-tisíc m2)
 • prenajímateľ Mountpark Logistics EU

Na Slovensku bol Amazon dosiaľ vnímaný cez fajnovejšiu prácu. V Bratislave prevádzkuje od roka 2011 centrum zdieľaných služieb, ktoré sa zo štartovacej stovky rozrástlo na vyše osemsto pracovníkov a firma zháňa ďalších. Amazon síce tvrdí, že do Serede bude hľadať tiež kvalifikovaných zamestnancov z rôznych profesií, no väčšinu pracovníkov budú tvoriť ľudia starajúci sa o vybavovanie zásielok, pri ktorom netreba požadovať extra kvalifikáciu ani očakávať vysokú pridanú hodnotu.

I v takomto prípade môže investor naraziť. Napríklad firmy v okrese Galanta, do ktorého patrí Sereď, už dnes ponúkajú podľa miestneho úradu práce viac ako tisícku voľných pracovných miest, ktoré nie sú schopné obsadiť. Najväčší dopyt je po operátoroch do výroby a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkoch. Všetko pozície, o ktoré by sa mohol biť Amazon.

Tlak na vyššie platy

Sereď je obkľúčená okresmi s veľmi nízkou nezamestnanosťou. Nachádza sa navyše medzi dvoma veľkými automobilovými klastrami, zo západu reprezentovaným trnavskou automobilkou PSA a z východu novobudovanou fabrikou Jaguar Land Rover pri Nitre. Obe expandujú a vďaka nim rozširuje svoje aktivity tiež množstvo subdodávateľov.

Distribučné centrum Amazonu v Lipsku v NemeckuZdroj: SITA / AP

Ak Amazon bude chcieť prilákať do Serede dostatok ľudí, bude musieť prebíjať konkurenciu vyššími platmi. „Bol som upozornený, že ponúkajú nadštandardné platy a ide aj o pozície pre stredný a vyšší personál. Tiež sa zrejme zvýši tlak na platy v meste,“ hovorí pre TREND primátor Serede Martin Tomčányi. Mesto investíciu Amazonu víta nielen pre nové pracovné miesta, pomôžu mu tiež desaťtisíce eur ročne, ktoré pribudnú do kasy na dani z nehnuteľností.

Priemerná hrubá mesačná mzda v podnikateľskej sfére vlani v Trnavskom kraji siahala na tisíc eur. Nástupný plat v automobilke PSA Groupe Slovakia je sedemsto eur plus príplatky a prémie. Amazon avizuje, že ponúkne zamestnancom 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Amazon

Diskusia (0 reakcií)