Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezávislý úrad nepotrebuje Ficovho kamaráta

13.03.2017, 10:50 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

Názor | Na ten moment, keď Jozef Holjenčík odíde z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, sa energetici tešili už dlho. Lenže uspokojenie a škodoradosť vystriedal nepríjemný pocit, že to bolo márne.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tento pocit sa dostavil napríklad vtedy, keď portál venergetike.sk informoval o Holjenčíkovom nádejnom nástupcovi – Jánovi Valkovi. Bývalý šéf SIS a štátnej firmy JAVYS by bol opäť len ďalší Ficov človek. Koalícia sa mala dokonca dohodnúť na zmäkčení odborných požiadaviek, lebo tie aktuálne J. Valko neplní. Je toto to správne riešenie pre úrad, ktorého hlavný problém je amaterizmus a politický tlak zo strany vlády?

Ján Kováč 150x170

Nie, nie je. Ale je to riešenie pre premiéra, ktorý energetiku vníma cez filter svojej ideológie a regulačný úrad ako ďalší nástroj moci. A ktorého mimoriadne baví ovplyvňovať „nezávislé“ inštitúcie.

Premiér nehodil Holjenčíka cez palubu, aby sa stal úrad odbornejším a nezávislejším. Riešil si svoj vlastný politický problém. Fico na bilborde sľubuje stabilné ceny energií a Holjenčík v roku rekordne lacných energií dovolil, aby niektorým odberateľom ceny stúpli. A potom mu jeho súperi, vrátane koaličného partnera Andreja Danka, začali ísť po krku.

Novým šéfom ÚRSO by mal byť nezávislý odborník, schopný klásť politikom odpor 

Po Holjenčíkovom odchode nikto nemal veľké oči. Každý chápal, že premiér chce aj naďalej hovoriť regulátorovi do jeho kompetencií. Ale ako veľmi, to už úplne jasné nie je. Lebo aj Ficovi by malo záležať na tom, aby na úrade sedel kompetentný človek.

Neprehliadnite

Neistota okolo úradu znepokojuje podnikateľov. Predminulý týždeň spravili spoločnú tlačovku najvýznamnejšie zväzy a obchodné komory. Takúto akciu robia výnimočne, keď ide naozaj o veľa. Záujmové združenia žiadajú jasné pravidlá, predvídateľnú a transparentnú tvorbu cien. Regulačný úrad tu totiž nie je na to, aby strážil imidž predsedu vlády, ale ceny energetických monopolov – aby neboli premrštené, ale ani podhodnotené. Mal by teda kontrolovať náklady.

Lenže matematika na úrade funguje opačne. Na začiatku je hrubé číslo, koncová cena pre domácnosti, ktorá za žiadnu cenu nesmie stúpnuť. A energetické firmy sa majú do tohto čísla zmestiť. Keď sa nezmestia, majú smolu. Často to stojí na vode. Regulátor raz sekne výrobcov, inokedy distribučky, potom obnoviteľné zdroje. Energetické a priemyselné firmy žijú v neistote. Domácnosti treba chrániť, lebo v džungli energetických vzťahov sú stratené.

No všetko má svoje hranice. Firmy zamestnávajú ľudí, investujú a platia dane. Jasné pravidlá v energetike sú teda prospešné pre celú spoločnosť. Úrad potrebuje silnú osobnosť, ktorá tam spraví poriadok, no zároveň bude schopná klásť politikom odpor. Byť Ficovým kamarátom je ten najhorší kvalifikačný predpoklad. Chce to skôr uznávanú autoritu zo sieťových odvetví. Lenže kto by si nechal skákať po hlave, navyše za nižší plat? Kto si trúfne spraviť poriadok nielen s problematickým úradom, ale aj so samotným Ficom?

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 10/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy energetika, energie, Holjenčík, Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.