Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Európa hľadá cestu do budúcnosti

18.03.2017, 05:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2017 News and Media Holding

Blížiace sa oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, v ktorých sa šesť západoeurópskych štátov zmluvne dohodlo na založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, oživujú debaty o ďalšej podobe Európskej únie.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Svet

Politické reprezentácie členských štátov sa chystajú prijať 25. marca na mimoriadnom samite Európskej rady v talianskej metropole tzv. Rímsku deklaráciu. Má naznačiť ďalšie smerovanie EÚ.

Predkladá, ale neodporúča

V pokojnejšom období by taký prestížny dokument oboznámil záujemcov s celistvou predstavou o pokračovaní plnenia európskeho projektu, ktorý začal dostávať prvú rukolapnú podobu pred šiestimi desaťročiami práve vďaka Rímskym zmluvám.

Súčasná európska dvadsaťosmička však prežíva krušné časy. I jej najvyšší činitelia priznávajú, že prechádza existenčnou krízou. Opúšťa ju Veľká Británia a vo viacerých členských štátoch silnejú euroskeptické, protiglobalistické, národnopravicové a mimosystémové hnutia a politické strany.

Tento rok prebehnú parlamentné, prezidentské alebo komunálne voľby v Holandsku, Bulharsku, Srbsku, Fínsku, Francúzsku, Nórsku, Nemecku, Česku, Dánsku a Slovinsku. Stranám odmietajúcim prehlbovanie integračných procesov v Európskej únii rastú preferencie a Európska komisia považovala za rozumné nevyslovovať sa v Rímskej deklarácii jednoznačne k tomu, kam by sa Únia mala uberať.

Vypracovala preto päť rozličných scenárov možného vývoja do roku 2025 a vydala ich aj s infografickou prílohou vo všetkých úradných jazykoch. Slovenská jazyková mutácia má názov Biela kniha o budúcnosti Európy. Úvahy a scenáre pre štáty EÚ-27 k vývoju do roku 2025.

Autori publikácie si dali záležať na tom, aby tlačové agentúry mohli zostručniť v prípade potreby názvy kapitol a obsah všetkých piatich scenárov do kompaktnej podoby, vhodnej na publikovanie v krátkych novinových stĺpcoch. Takto ich predstavila agentúra TASR:

Prvý scenár počíta len s malými zmenami fungovania Únie. Je založený na prehlbovaní jednotného trhu, na istej úrovni vojenskej spolupráce a na „jednotnom hlase v zahraničnej politike“. Kľúčové právomoci, napríklad ochrana hraníc, by mali zostať v rukách členských štátov.

Druhou možnosťou, ktorú navrhuje Európska komisia, je dôraz len na spoločný európsky trh. Zjednodušilo by to rozhodovanie, ale obmedzilo schopnosť Únie ako celku reagovať a euro by to vystavilo riziku zastavením ekonomickej integrácie. EK sa obáva, že táto možnosť by priniesla hraničné kontroly, samostatnú zahraničnú politiku členských štátov a zložitejšiu obrannú spoluprácu či uzatváranie únijných obchodných dohôd.

Tretí scenár by sa dal opísať ako viacrýchlostná Únia, založená na „koalíciách ochotných“ v konkrétnych oblastiach. Podľa EK by tento model viedol k rozdielnym občianskym právam v jednotlivých členských štátoch a zrejme by sa nepodarilo úplne dobudovať menovú úniu. Na druhej strane by umožnil užšiu spoluprácu v oblasti obrany a obchodu.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Svet

Tagy Európska únia, samit

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.