Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficov strach

16.03.2017, 19:00 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Názor | Názor | Premiér Robert Fico si nedávno pozval na úrad mimovládky, aby im ponúkol akýsi protikorupčný pakt. Nešlo pritom o prirodzených partnerov premiéra, práve naopak. Sadol si za jeden stôl s lídrami troch organizácií, ktoré mu doteraz najviac „pili krv“.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika

Editoriál

Na Alianciu Fair-play premiér nevyberane útočí už roky. Naposledy pre ocenenie Biela vrana. Aliancia ho udelila lekárovi Alanovi Suchánkovi, ktorý odhalil predražené cétečko v piešťanskej nemocnici. Závery Transparency International Slovensko spochybňujú členovia vlády najčastejšie preto, že jej šéfovala Emília Sičáková-Beblavá, manželka opozičného poslanca. Nadácii Zastavme korupciu nevedel Smer-SD prísť na meno najmä po tom, čo upozornila na kšeft v Kaliňákovej Nemocnici sv. Michala. Robert Fico sa musel veľmi premôcť, keď si podal ruku s úhlavnými nepriateľmi.

Zásadné zmeny v správaní Roberta Fica prišli najmä po tom, čo študenti ohlásili veľký protikorupčný pochod 

Hoci si ani jedna vláda, ktorú riadil Smer-SD, nelámala hlavu s protikorupčnými aktivitami, v poslednom čase sa témou pred verejnosťou doslova predvádza. Tento týždeň zvolal Robert Fico do vládneho zariadenia na Bôriku odborníkov, aby diskutovali na protikorupčnom fóre. Sám na ňom aj vystúpil. A najmä nechal povedať generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, že korupcia na najvyšších miestach existuje.

Vyhlásenie je v príkrom rozpore s doterajším tvrdením ministra vnútra Roberta Kaliňáka, že polícia nemá čo vyšetrovať, lebo na najvyšších poschodiach politiky sa korupcia nenachádza. Mohli by sme sa generálneho prokurátora síce opýtať, ako je možné, že úplatky nestíha, keď ich vidí. Ale nechajme to tak, už samotné pripustenie ich existencie u vysokého štátneho činiteľa je na Slovensku pozitívne.

A do tretice – kým JUDr. Robert Fico roky tvrdil, že Mečiarove amnestie nie je možné zrušiť a právo to nedovoľuje, teraz narýchlo zmenil názor. Koalícia sa dohodla na ich zrušení, celý legislatívny proces sa udeje expresne a návrh bude hotový za pár dní.

Čo sa stalo, že v zásadných otázkach odrazu premiér mení smerovanie svojej politiky? Smer-SD je strana, ktorá sa riadi verejnou mienkou. Dá sa preto predpokladať, že disponuje nejakým prieskumom, podľa ktorého majú Slováci už plné zuby korupčných škandálov a šliapania po demokracii. No zásadné zmeny v správaní Roberta Fica prišli najmä po tom, čo študenti ohlásili veľký protikorupčný pochod. K účasti sa cez Facebook hlásia tisíce občanov. A zdá sa, že premiér má strach. Nevie totiž, čo môže od spontánnej a neriadenej akcie očakávať. A či vlna nespokojnosti nestiahne na dno aj jeho samého.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 11

Rubrika Editoriál

Súvisiace články

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Presne pred rokom prišiel TREND a Denník N s odhalením, že firma podnikateľa Ladislava Bašternáka zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH.

Podvody s DPH sú súčasťou mafiánskeho štýlu politiky

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.