Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ján Rollo: Teraz je čas útočiť

17.03.2017, 19:00 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

Nebýva zvykom, aby jeden človek viedol naraz dva finančné domy, nech už sú akokoľvek veľké. Jan Rollo, šéf Prima banky, už vyše pol roka zdvojené funkcie má. Aj keď fúziu so Sberbank, ktorú vedie tiež, nepovažuje za kľúčovú úlohu tohto roka a dôležitejšia je pre neho expanzia Prima banky, je to aj Sberbank, kde trávi takmer polovicu svojho pracovného času.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Financie

Verí, že neobvykle aj bez poradcov, ktorých do spájania on ani jeho manažéri nechceli prizvať, zvládnu fúziu dvoch bánk tak dobre, ako sa to na Slovensku pri bývalých bankových svadbách nepodarilo. Ak pred piatimi rokmi J. Rollo v rozhovore s TRENDOM odkazoval konkurencii, aby si ich nevšímala, teraz už hovorí inak. Hoci sa mu nepáčia slová o tom, že s Prima bankou chce ísť do útoku, aj jarná hypotekárna kampaň banky s historicky najnižšími sadzbami v krajine naznačujú, že prišiel čas vystrčiť rožky a banka bude marketingovo agresívnejšia.

Fúzia

Keď skupina Penta kupovala koncom roka 2010 bývalú Dexia banku, aby ju neskôr prerobili na Prima banku, v Pente hovorili o tom, že táto kúpa nebude v bankovníctve jediná. Nákupné ambície majú doteraz, no jedinou akvizíciou, ktorú zatiaľ dotiahli do konca, je Sberbank. S jej ruským akcionárom s rovnakým menom sa na prevzatí dohodli koncom roka 2015, no až vlani v lete dostali všetky povolenia na prevzatie.

Neprehliadnite

Právne by podľa plánov mohli obe banky splynúť posledný júlový deň tohto roka. Odvtedy bude pôsobiť na trhu už len Prima banka, Sberbank z neho zmizne. Celý nasledujúci kalendárny rok budú banky prepojovať svoje informačné systémy a spájať úverový biznis. Pre klientov by to nemala byť viditeľná zmena, hoci práve to je pri prepájaní finančných domov tá najťažšia úloha.

Zatiaľ J. Rollo vystupuje v úlohe čističa, ktorou je na Slovensku známy. Pred prestavbou Dexia banky osekával po nástupe krízy aj Slovenskú sporiteľňu. Sberbank chce dostať do stavu, aby ju očistenú od starých hriechov zjednodušil a pripravil na vnorenie do Prima banky. Sám označenie „čistič“ nemá rád, hoci mu zásadne neprekáža. „Nie som čistič, som skôr budovateľ, to ma baví,“ hovorí. Avšak niekedy treba podľa neho nanovo pripraviť aj základy, lebo v neporiadku sa začať stavať nedá.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.