Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

19.03.2017, 20:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Taliansko sa môže chváliť strediskom Cortina d’Ampezzo, Francúzsko láka lyžiarov do Chamonix, Američania sa hrdia Aspenom, Rakúšania St. Antonom. Do súboja so svetovými velikánmi sa pred desiatimi rokmi rozhodli vstúpiť aj finančníci blízki J&T. Na Slovensku naplánovali vybudovanie lyžiarskeho strediska minimálne európskych parametrov.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Extra reality

Prvá etapa, budovanie lyžiarskej infraštruktúry, je takmer ukončená. Teraz je na rade druhá, ktorá má Jasnú definitívne zaradiť medzi top strediská kontinentu. Prichádza obdobie, ktorého výsledkom má byť dobudovanie chýbajúcich ubytovacích kapacít a doplnkových služieb. A v stredisku sa s novými projektmi roztrhlo vrece. Jasnú čaká developerský boom.

Smelé ambície

Písal sa november 1993 a v Nízkych Tatrách vtedy husto snežilo. Marka Blitshteyna so spoločníkom to napriek tomu neodradilo od toho, aby si šli pozrieť lyžiarske stredisko v Demänovskej Doline. Rus podnikajúci v cestovnom ruchu hľadal nové destinácie, kam by mohol voziť krajanov.

„Na ceste bolo neodhrnutých 15 až 20 centimetrov snehu. Každú chvíľu som musel vyskakovať z auta a podkladať kamene pod kolesá, aby sa s nami nešmýkalo,“ smeje sa dnes už majiteľ hotela Družba v Demänovskej Doline. „Nakoniec sme prišli na miesto, kam sa nedalo dostať autom. Bolo tam pár hotelov, inak nič. To miesto ma však očarilo,“ spomína M. Blitshteyn.

V ďalších rokoch na Slovensko doviezol okolo dvestotisíc po rusky hovoriacich turistov. A určite by sa nedalo tvrdiť, že ich sem lákala kvalita či široká ponuka služieb. Tatranské strediská ťažili najmä z prírodných podmienok a akceptovateľných cien.

Lyžiarske stredisko v JasnejZdroj: J&T Real Estate

Čo však stačilo v 90. rokoch, bolo už na začiatku nového milénia málo. Najmä keď sa majitelia či nájomcovia lyžiarskych stredísk vyhýbali väčším investíciám. Jasná v tomto za priemerom nezaostávala. V najväčšom lyžiarskom stredisku sa vystriedali ľudia blízki Alexandrovi Rezešovi či bratia Diničovci, ktorí patrili do bratislavského podsvetia.

Prvý zlom nastal v roku 2002, keď do strediska vstupuje nebankovka 1. garantovaná. Kupuje 76 percent akcií od Slovenskej poisťovne, ktorá sa po príchode Allianzu chcela zbaviť problémových aktív. Vyberať kupca strediska veľmi nemohla, keďže 1. garantovaná mala zabezpečené mandátne služby s miestnymi urbármi.

„Pochádzam z tohto regiónu a snažili sme sa pomôcť urbárnikom k vyšším cenám. Zároveň sme využili časti v zmluve, podľa ktorých poisťovňa nemohla prenajať pozemky tretej osobe bez súhlasu ich majiteľov. Zmluvy sme im vypovedali. Nezaobišlo sa to bez vyhrážok niektorých skupín, ktoré si svahy prenajímali,“ vysvetľoval začiatkom roka 2004 pre TREND predseda predstavenstva Jasná Nízke Tatry Andrej Kollár.

Čo stačilo v 90. rokoch, bolo už na začiatku nového milénia málo 

Nový majiteľ už vtedy hovoril o veľkolepých plánoch.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Extra reality

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Čo dostane Slovák za Nobelovu cenu

Čo dostane Slovák za Nobelovu cenu

Prvý nový bytový projekt na území bývalého Istrochemu zamieril do bezpečného stredu (pohľad redakcie)

Kvalitné materiály, príjemný štandard

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Ficov strach

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.