Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lívia Vašáková: Únia je ľahkým terčom populistov

19.03.2017 | Michal Lehuta

Diskusia (7 reakcií) Pravidlá diskusie

19.03.2017 | Truhlik999

kto by cital zvasty od nejakej tetky, dosadenej do funkcie len kvoli tomu, ze ma frndu.

19.03.2017 | Tomas Chudjak

možno nejaký truhlík ;)

19.03.2017 | Niless

hned v druhom odstavci som nadobudol dojem ze ide o zbytocny urad.
Otazka: Eurofondy sú na Slovensku spájané s veľkou korupciou. Čo robí komisia pre to, aby to tak nebolo?
Odpoved: keci uplne mimo bez naznaku odpovede na otazku.

A zmenou ma byt dalsi samostatný úrad pod podpredsedom vlády? To ako

Potom ze EU ja lahkym tercom populistov? A mila pani cudujete sa? Ved EU len schodzuje a zaklada nove urady a dalsie regulacie ktore aj tak nikdy nevyriesia problem.
Ale uz dost lebo niekto by ma oznacil za populistu ci dokonca hejtera.

19.03.2017 | Roman Kanala

Sú dva extrémy. Prvý extrém je tváriť sa, že je akože všetko v poriadku, lebo členský štát je suverénna krajina a ak použije eurofondy v súlade s poslaním a so zadaním, a ak sú rešpektované pravidlá ako transparentná verejná súťaž a vyhodnotenie, tak EÚ nič nepovie. Aj keby projekt bol o rozsýpaní klincov na cestách, tak sa len skontroluje, či tie klince boli naozaj kúpené a či boli dobre rozsypané.

A tak sa z eurofondov stavajú rozhľadne dolu v údolí, kde nič nevidno. Alebo odporné kruhové námestia v dedinách, kde také nemajú čo hľadať. Alebo sa opraví kus cesty bez logiky a domáci prezradia, že tam býva nejaký pán súdruh smerák. Alebo sa na koridor TEN-T predefinuje cesta 3. triedy s nosnosťou 7.5 tony, kadiaľ ani kamión neprejde, ale tam sa raz musí postaviť super potrebná diaľnica D3 a preto tam odjakživa bude medzinárodný hlavný cestný ťah, až to bude celé dokončené, tak o dvadsať-tridsať rokov, Žilina ako vyšitá. Ale formálne je všetko v poriadku.

Potom sú prípady, keď sa kradne alebo podvádza a vtedy eurofondy treba vrátiť. Na Zlodejsku sa kradlo napríklad vždy, ale prišlo sa na to napríklad pri rekonštrukcii železnice do Žiliiny a investície neboli preplatené.

A potom sú prípady, keď sa kradne veľa a veľmi. Napríklad Brusel pozastavil na niekoľko rokov všetky eurofondy Rumunsku a Bulharsku, lebo tam mafia nekradla 20 alebo 30% ako na Zlodejsku, ale všetko. Odvtedy sa Rumunsko scivilizovalo a kradne sa tam menej, ako na Zlodejsku, tak majú znovu eurofondy. Na Zlodejsku by bolo treba zo spolužiakúry urobiť prokuratúru a z kalície políciu a odvšivaviť súdnictvo a zrušiť Žilinu, ale Brusel to toleruje ako domácu záležitosť. Zákon bol dodržaný a EÚ bola založená ako gentlemanský klub, ktorý nemá nástroje na represiu členov.

20.03.2017 | LPB

+
Nič nové sme sa nedozvedeli.

21.03.2017 | Morris

uz niekolkokrat politici jednotlivych clenskych statov jasne oznacili oblasti, kde by EU mala zasahovat menej.

Vysledkom bolo, ze ich nazor europska komisia zvalcovala a smernice si presadila tak, ako chcela. A to je aj pravy dovod, preco rapidne stupa pocet odporcov EU aj u ludi, ktori by este pred par rokmi nikdy za vystupenie z EU nehlasovali.

22.03.2017 | Roman Kanala

V EÚ dokonca existuje aj niečo ako ľudová iniciatíva. Bariéra pre podpisy je vysoká, milión podpisov v 15 krajinách. Zatiaľ bolo úspešných 61 iniciatív. Eurokrati ignorovali 60 a adoptovali jeden jediný výsledok.

Podobne bolo 54 euroreferend. Eurokrati si z nich nič nerobili. Napríklad Francúzi 55% väčšinou zamietli euroústavu v 2005. 10 ďalších krajín malo o tej otázke referendum. Negatívny výsledok v Holandsku a Írsku. Akoby sa nechumelilo, prijala sa Libanonská zmluva 2009. Už bez referend.

V 2015 robil CSA Institute prieskum verejnej mienky. 67% Francúzov nepodporuje EÚ.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.