Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mečiar, Lexa, Kaliňák

16.03.2017, 13:30 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Žijeme v období, keď sa v spoločnosti dvihla doteraz nevídaná vlna pobúrenia nad tým, čo za neprávosti sa tu diali pred viac než dvadsiatimi rokmi. Pritom mnohé z toho, čo sa stalo za mečiarizmu, deje sa aj teraz.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 3

Rubrika

Názory

Keď sa počas tretej vlády Vladimíra Mečiara prominenti dopustili činov, ktoré mali kriminálny charakter, riešili to jednoducho. V. Mečiar a Ivan Lexa podali trestné oznámenia na vyšetrovateľa Petra Vačoka, lebo bol natoľko bezočivý, že sa správal ako policajt.

Samozrejme, nič z toho, čo Mečiar s Lexom v trestných oznámeniach uviedli, sa nepotvrdilo. Už v roku 1995 to skonštatovala aj inšpekčná služba ministerstva vnútra. Ale svoj cieľ dosiahli. Dozorujúci prokurátor Róbert Vlachovský nepríjemného vyšetrovateľa z prípadu odvolal s odôvodním, že je to nevyhnutné „v záujme zachovania objektivity konania a nestrannosti vo vyšetrovaní“.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Po viac než dvoch desaťročiach od tohto hanebného postupu sa zmenilo iba jedno: ohrozený činiteľ už nepodáva trestné oznámenie na predstaviteľa orgánu činného v trestnom konaní osobne, ale robí to za neho jemu vzdialený podriadený.

V auguste minulého roku vzniesol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorého prostredníctvom policajného prezidenta a šéfa NAKA riadi minister vnútra, obvinenie voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi. Prokurátorovi dozorujúcemu vyšetrovanie, ktoré malo zistiť, akým spôsobom nadobudol minister vnútra Robert Kaliňák podiel v spoločnosti B.A. Haus od Ladislava Bašternáka. Vďaka analýze, ktorú zverejnil sudca Peter Šamko, je verejne známe, že obvinenie voči Špirkovi bolo rovnako „fundované“ ako trestné oznámenia, ktoré na vyšetrovateľa Vačoka podávali svojho času Mečiar s Lexom.

Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie, o ktorom sudca Šamko napísal, že „skutok, tak ako je vymedzený v uznesení o obvinení, nie je celkom určite trestným činom“. Preto podozrenie, že na vznesení obvinenia voči prokurátorovi mal niekto osobný záujem, bolo legitímne a dôvodné.

Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v auguste minulého roku veľmi rozhorčilo, čo o tom písali médiá – vraj sa v súvislosti so Špirkom snažia vyvolať „štvavú vlnu proti nám, že sme ho chceli zbaviť káuz, čo je nezmysel“. A tvrdil, že Špirkovi „nikto nič nezobral“, teda ani Kaliňákov a Bašternákov prípad.

Minulý týždeň novinárka Monika Tódová zistila, že to nie je pravda, lebo špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tento prípad Špirkovi odňal „z dôvodu zabezpečenia plynulého vykonávania prokurátorského dozoru po vznesení obvinenia dozorujúcemu prokurátorovi“.

Zhrnuté a podčiarknuté – špeciálny prokurátor Kováčik urobil pre ministra Kaliňáka presne to isté, čo pred vyše dvadsiatimi rokmi urobil prokurátor Vlachovský pre premiéra Mečiara a riaditeľa Lexu. Vtedy bol za tým zločin. Čo je za tým dnes?

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 3

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Súvisiace články

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Presne pred rokom prišiel TREND a Denník N s odhalením, že firma podnikateľa Ladislava Bašternáka zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH.

Ficov strach

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Ficov strach

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.