Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Podvody s DPH sú súčasťou mafiánskeho štýlu politiky

16.03.2017, 19:00 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Na ďalšie podozrivé nadmerné odpočty v kauze Bašternák upozornil poslanec SaS Jozef Rajtár. V rozhovore pre TREND rekapituluje, čo sa s jeho trestnými oznámeniami stalo.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Koľko trestných oznámení v súvislosti s kauzou Bašternák ste podali a čo sa s nimi deje?

Dve. Jedno bolo na staviteľa Bonaparte, kde Ladislav Bašternák bol v tom čase konateľ. Firma zrejme zinkasovala neoprávnené vratky DPH vo výške 3,6 milióna eur za zjavne fiktívne náklady. V októbri sa začalo trestné stíhanie a v deň, keď sme odvolávali Roberta Fica kvôli energiám, urobila polícia v tejto súvislosti u Bašternáka takzvanú raziu. Aj keď, až taká akcia to nebola.

Prečo myslíte?

Vážne policajné razie vyzerajú celkom inak, kukláči prehľadávajú všetky miestnosti, podozrivý je na zemi. Pri tejto polícia nebola vo všetkých priestoroch, napríklad v externých garážach. Mal dosť času na to, aby u seba nič podozrivé nemal. To akoby polícia prišla na miesto vraždy o niekoľko rokov, čo tam nájde? Fiktívna vratka, ktorá sa týka Bonaparte, je z roku 2011.

Neprehliadnite

A čo sa týka druhého podania, máte informáciu, ako vyšetrovateľ postupuje?

Druhé trestné oznámenie som dal v kauze, kde figuruje prokurátor Bystrík Palovič mladší. Ide o prokurátora, ktorý protiústavne vyšetroval môjho asistenta Filipa Rybaniča. Býva v byte, na ktorom je jasná DPH schéma. Prešiel asi dvanástimi firmami, z toho v priebehu vyše dvoch rokov zmenil majiteľa až deväťkrát. Vyšetrovateľ najskôr vec odmietol, potom príslušný prokurátor nariadil začať vyšetrovanie. Ale vyzerá to tak, že poriadne ani nezačali.

Z čoho to usudzujete?

Pred niekoľkými dňami som ako oznamovateľ dostal predvolanie na výsluch. Volal som na políciu, lebo som ho dostal po termíne. Príslušnému policajtovi som sa nedovolal. Keďže mňa chcel vypočuť ako prvého, aby si ozrejmil, o čo presne ide, tak si myslím, že sú na absolútnom začiatku.

V bytoch postavených Bašternákom bývajú politici, advokáti aj prokurátor. Znamená to niečo?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - rok od kauzy Bašternák

Súvisiace články

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Presne pred rokom prišiel TREND a Denník N s odhalením, že firma podnikateľa Ladislava Bašternáka zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH.

Bašternák exkluzívne: NAKA u mňa nič nenašla, biznis väzby na politikov nemám

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.