Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

16.03.2017, 19:00 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Presne pred rokom prišiel TREND a Denník N s odhalením, že firma podnikateľa Ladislava Bašternáka zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH. Odvtedy polícia v súvislosti s developerom vyšetruje viaceré podozrenia, zatiaľ bez viditeľných výsledkov. L. Bašternák sa z mnohých firiem sťahuje, škandál poznačil vládnu stranu, zničil silného Roberta Kaliňáka a ovplyvnil verejnú mienku. Na jar sa kvôli tejto kauze a nevyšetrenej korupcii chystá veľký protest.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

K príbehu známeho bratislavského developera Ladislava Bašternáka sa TREND dostal vďaka celkom inej kauze. Keď pred viac než rokom publikoval časť výpovede známeho dépeháčkara z východu Milana Chovanca, začali sa do redakcie ozývať ľudia s podobnými skúsenosťami, aké svedok opísal. Východniarska partia roky tunelovala štátny rozpočet cez fiktívne vratky DPH a podľa svedectva M. Chovanca, ktoré urobil pred vyšetrovateľom, jej v tom pomáhali daňoví úradníci, ale aj osoby z prostredia polície, súdov a politici.

Článok nezostal bez ohlasu, pretože TREND v ňom uviedol, že svedok spomenul mená „Robo a Strapatý“, čo boli podľa neho prezývky vtedajších ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Obaja sa voči jeho tvrdeniam ohradili, vyhlásili ich za klamlivé a podali trestné oznámenie za ohováranie.

Do TRENDU potom prišlo množstvo anonymných aj podpísaných tipov, ktoré hovorili o podobnej schéme s politickým krytím. Všetky nebolo možné preveriť, na zverejnenie iných zase chýbal dôkaz, aj keď fakty sedeli. Vlani začiatkom marca sa však redaktorky dostali k informáciám, ktoré tému kšeftov s DPH významne posunuli ďalej. Zdroj, ktorý si želal zachovať anonymitu, vyrozprával pozadie jedného daňového obchodu.

Neprehliadnite

Firma podnikateľa Ladislava Bašternáka BL-202 si pred piatimi rokmi vyžiadala od štátu nadmerný odpočet DPH za takmer dva milióny eur. A to na základe podozrivej transakcie s bytmi. Spoločnosť BL-202, ktorá vznikla krátko predtým, stihla do konca roka požiadať o vratky vo výške osem miliónov eur. Pochybné obchody preveril Kriminálny úrad Finančnej správy a podal trestné oznámenie. Polícia ho bez riadneho preverovania odmietla.

Byty, ktoré L. Bašternák stavia, vlastnia známi právnici, prokurátori a v luxusnom komplexe Bonaparte býva aj premiér Robert Fico. Developer obchoduje s vplyvnými ľuďmi. Založil napríklad spoločnosť B.A. Haus, v ktorej získali podiely ministri R. Kaliňák a J. Počiatek.

TREND sa pozrel na to, čo robí rok po škandále hlavný aktér, ako sa mu darí v biznise, ako udalosti zmenili vládnu stranu spájanú s L. Bašternákom a ovplyvnili verejnú mienku.

Zdroj: SITA/Marko Erd

Sťahuje sa z firiem

L. Bašternák podľa Obchodného registra SR figuroval doteraz dokopy vo vyše dvadsiatke firiem. Aktuálne pôsobí už len v šiestich, z toho jedna je v likvidácii. Najčastejšie sa posledné roky jeho firmy zväčša zlúčili s inými a neraz skončili na adresách domov či chatiek v odľahlých slovenských dedinách. V posledných mesiacoch sa podnikateľovo meno „stiahlo“ z firiem a v orgánoch ho nahradili iní. Alebo ho opustili dovtedajší obchodní partneri.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - rok od kauzy Bašternák

Tagy Ladislav Bašternák

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.