Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci vyvíjajú aplikácie pre Mercedes aj firmy v Silicon Valley

21.03.2017, 19:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Inloop je firma, ktorá by pred desiatimi rokmi ani nemala v čom podnikať. Dnes vyvíja žilinská spoločnosť mobilné aplikácie pre firmy ako Mercedes, Škoda alebo Intel, zamestnáva viac ako stovku ľudí, dosahuje tržby blížiace sa piatim miliónom eur a svoje aktivity má okrem Slovenska a Česka aj v Nemecku či v americkom Silicon Valley.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Zarámovaná história

Bolo to práve pred desiatimi rokmi, keď Apple predstavil svoj prvý iPhone a následne aj obchod pre aplikácie Appstore. O rok neskôr prišiel Google so svojím operačným systémom Android a prvým smartfónom HTC G1. Práve ten majú v kancelárii Inloopu zarámovaný hneď vedľa prvej generácie iPhonu.

Martin Adámek, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ firmy, totiž na prvom telefóne s Androidom rozbehol kariéru vývojára aplikácií. „Žil som vtedy v Prahe a vždy, keď sme cestovali na Slovensko, musel som manuálne vypnúť mobilné dáta, keďže vtedy boli príliš drahé. Raz na Vianoce som si povedal, že tento proces zautomatizujem, a za jeden večer vznikla moja prvá aplikácia,“ spomína.

Krátko po zverejnení si aplikáciu už sťahovali milióny používateľov. Oslovil ho Google s ponukou zapojiť sa do programu pre najúspešnejších vývojárov, dal teda výpoveď v práci a naplno presedlal na vývoj vlastných aplikácií.

Firmy zo strednej Európy majú vďaka pomeru kvality a ceny v USA dobré meno 

Z komunity firma

Po narodení syna sa s manželkou rozhodli vrátiť do rodnej Žiliny, kde však bola komunita developerov pre mobilné telefóny ešte len v plienkach. Začal preto organizovať vlastné stretnutia a práve na nich sa v roku 2012 spoznal s ďalšími dvoma spoluzakladateľmi Danielom Novákom a Jozefom Šimkom, ktorí dnes tvoria jadro Inloopu.

Vzhľadom na širokú sieť kontaktov jeho zakladateľov nemala firma o zákazky núdzu. V tom období sa už trh s mobilnými aplikáciami rozbehol aj na Slovensku, no Inloop nechcel ostať len na malom domácom trhu. „Od začiatku sa nám darilo získavať klientov v zahraničí. Začali sme v americkom Bostone, nasledovalo Švajčiarsko a Česko,“ vyratúva M. Adámek.

Postupne firma pridávala okrem vývoja aplikácií aj ďalšie úlohy. „Dnes máme pokrytý celý vývojový cyklus. Vieme postaviť produkt od prvého nápadu, dizajnu, variácií až po publikovanie v obchodoch s aplikáciami a dlhodobú podporu,“ ozrejmuje M. Adámek. Čím väčších klientov Inloop získaval, tým komplexnejšie služby musel dodávať. Nestačilo už iba naprogramovať aplikáciu, ale firmy chceli aj kompletný softvér či webové administratívne rozhranie, dizajnové alebo user experience riešenia.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Po výstavbe lyžiarskej infraštruktúry sa investori začínajú pozerať na doplnkové služby a nové ubytovacie kapacity v najväčšom stredisku na Slovensku 4

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Ficov strach

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Smetiarske zákazky si delia dvaja švagrovia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.