Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zrušia Mečiarove amnestie

15.03.2017, 10:12 | SITA | xm | leg | lehu

Slovensko a svet

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Aktuality

Zrušia Mečiarove amnestie

Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Vládna koalícia sa dohodla na postupe vedúcom k zrušeniu amnestií V. Mečiara. „V stredu na vláde predložíme ústavné riešenie, ako je možné zrušiť amnestie. Došlo medzi nami k dohode, ktorá umožňuje schváliť na rokovaní vlády novelizáciu ústavy a príslušné rozhodnutie, ktoré bude viesť k zrušeniu,“ povedal R. Fico. S tým, že postup podľa neho rešpektuje Ústavu SR. R. Fico si je však vedomý, že bez podpory opozície v parlamente ich návrh neschvália, keďže na to je potrebná ústavná väčšina. „Do týždňa môžu byť schválené všetky potrebné kroky. Toto je téma veľmi politická, morálna. Chceme, aby riešenia boli ústavne čisté. Dnes sme za účasti právnikov takéto riešenia navrhli. Možno už v prvý týždeň zasadnutia parlamentu budú Mečiarove amnestie zrušené,“ dodal premiér. Uviedol, že okrem Mečiarových amnestií musia byť zrušené aj milosti bývalého prezidenta Michala Kováča. Predseda parlamentu Andrej Danko povedal, že opozičný návrh na zrušenie amnestií Jána Budaja (OĽaNO) je podľa neho neúplný a má množstvo nedostatkov. Podľa neho vládna koalícia vie právne čistou cestou nájsť riešenie situácie. „Nie sme odtrhnutí od nálad a pocitov ľudí,“ uviedol. „Ak nedôjde k politikárčeniu, celá Národná rada Slovenskej republiky môže hlasovať za zrušenie amnestií,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár. S návrhom, na ktorom sa koalícia dohodla, súhlasí aj poslanec a ústavný právnik Peter Kresák (Most--Híd). O zrušení Mečiarových amnestií bude parlament rokovať už na budúci týždeň.

Priemysel i vývozy sa posilnili

Priemyselná produkcia na začiatku roka pozitívne prekvapila, keď sa v januári medziročne zvýšila o 7,6 percenta. Teda najviac od augusta minulého roku, ktorý bol výrazne ovplyvnený júlovými závodnými dovolenkami. Darilo sa najmä elektrotechnike, smerom nadol výrobu, naopak, ťahal automobilový sektor. Export z krajiny v bežných cenách, ktorý je na priemyselnú výrobu úzko nadviazaný, sa zvýšil až o takmer 12 percent. Stavebníctvu sa aj pre tuhú zimu nedarilo: produkcia v sektore v tuzemsku poklesla o takmer 18 percent. Svoj podiel na poklese však má aj porovnávacia báza začiatku vlaňajška, keď sa ešte dokončovali projekty financované dočerpávaním eurofondov.

Intel kupuje Mobileye

Americký výrobca čipov Intel sa dohodol na prevzatí izraelskej spoločnosti Mobileye vyrábajúcej systémy pre automatické riadenia áut. Transakcia v hodnote 15,3 miliardy dolárov je historicky najväčším nákupom spomedzi izraelských technologických firiem. Doterajší rekord držala navigácia Waze, ktorú pred rokmi kúpil Google za 1,15 miliardy dolárov. Mobileye je s približne 70-percentným podielom lídrom svetového trhu so systémami pre asistenciu pri šoférovaní a pre odvracanie kolízií. Firma funguje od roku 1999 a zamestnáva zhruba šesťsto ľudí.

Svetová humanitárna kríza

Svet v súčasnosti čelí najväčšej humanitárnej kríze od druhej svetovej vojny, hovorí Organizácia Spojených národov (OSN). Hladom trpí zhruba 20 miliónov obyvateľov planéty: najmä v Jemene, Somálsku, Južnom Sudáne a Nigérii. To je o tri milióny viac ako v januári. Hladomor v Južnom Sudáne sprevádza aj krvavá občianska vojna. Keňu a Etiópiu zasa sužujú nebezpečné suchá. „Bez kolektívnej a koordinovanej celosvetovej snahy ľudia umrú od hladu. Mnoho ďalších bude trpieť a zomrie na choroby,“ povedal Stephen O’Brien, šéf humanitárnej sekcie OSN. Podľa neho je na zvládnutie situácie potrebných 4,4 miliardy dolárov.

Bašternák opäť v kurze

Zdroj: SITA/Marek Mrviš

Od zverejnenia kauzy vratiek dane z pridanej hodnoty (DPH) Ladislava Bašternáka uplynul už rok a stále je okolo nej rušno. Aj keď zatiaľ bez výsledkov. Vyšetrovanie možnej kúpy podielu vo firme B.A. Haus pod cenu ministrom vnútra Robertom Kaliňákom od L. Bašternáka, ktoré pôvodne dozoroval prokurátor Vasiľ Špirko, nakoniec prevzala iná prokurátorka. Tá vyšetrovanie ukončila. To sa však nepozdáva generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorý nariadil postup vyšetrovateľov preveriť. Ako prvý o tom informoval Denník N. Ide pritom len o jedno z viacerých vyšetrovaní okolo L. Bašternáka. Zverejnenie záverov všetkých vyšetrovaní tohto developera verejnosti aktuálne sľúbil policajný prezident Tibor Gašpar. No kým sa neukončia, odmietol médiám poskytnúť akékoľvek priebežné informácie.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Aktuality

Súvisiace články

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Po výstavbe lyžiarskej infraštruktúry sa investori začínajú pozerať na doplnkové služby a nové ubytovacie kapacity v najväčšom stredisku na Slovensku 4

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Ficov strach

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Smetiarske zákazky si delia dvaja švagrovia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.