Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smetiarske zákazky si delia dvaja švagrovia

17.03.2017 | Ján Kováč

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

17.03.2017 | Bejbe01

zaujimave ze redox je uspesny aj pri inych obstaravaniach, nie len pri smetiarskych autach a velmi casto je bez konkurencie, ci max s 1-2 konkurentami...to sa sutazi pri milionovych obstaravaniach
https://www.uvostat...

18.03.2017 | Stanislav Brath

Celé obstarávanie je zmanipulované šmejdami ochňovanými vládnou koalíciou. Už je to tak arogantne okaté, že len nepríčetný jedinec to nechce vidieť.

19.03.2017 | gejza77

chýba trest smrti

20.03.2017 | Alibaba bez zbojníkov

Po prečítaní tohto podľa mňa výborného článku som si položil otázku: „Ako je možné, že nejaká smetiarska firma má takú silu, že môže ovplyvniť rozhodnutie ÚVO vo svoj prospech, a to pri relatívne malých zákazkách – aj keď sa smetiarske auto enormne predraží, aj tak sú v hre „len“ desiatky tisíc EUR a nie milióny?“ Myslím, že náčrt odpovede, ktorá ma šokovala, som aspoň pre seba našiel.
Najprv som si preklepol firmu p. Malčeka na FOAFe, na stránkach ÚVO, cez centrálny register zmlúv a pod. Zistil som, že predtým, ako sa začalo odpadové hospodárstvo podporovať europeniazmi bol obrat REDOXu relatívne malý. Ale dá sa tak slušne zarobiť na smetiarskych autách? Pozrite si tie súťaže, kde je podmienka šróbovateľných doštičiek. A čo zistíte? Pri týchto súťažiach často vôbec nešlo len o smetiarske autá (tých až tak veľa netreba), súčasťou súťaží je často komplexné riešenie odpadového hospodárstva – rôzne smetné nádoby a iné bežné tovary. Kľúčom úspechu sú však práve doštičky. Logika je jednoduchá. Stačí mať jeden tovar, na ktorý mám exkluzivitu (smetiarska nadstavba so šróbovateľnými doštičkami) a viem, že mám plnú kontrolu nad súťažou. Či už priamo – keď vyhrám súťaž ja, alebo nepriamo – ja rozhodnem, komu ako subdodávateľ smetiarsku nadstavbu predám. No a keď mám súťaž pod kontrolou, môžem si naceniť ďalšie tovary, ktoré sú predmetom súťaže, ako chcem bez toho, aby som sa bál konkurencie. Ja som sa zameral na smetné nádoby. Našiel som tam ceny vyššie o niekoľko sto percent ako bola bežná cena, ktorú som si ľahko zistil na internete. Postupne sa dostávam k riešeniu mojej otázky. Tu nejde o zisk pár desiatok tisíc EURO za smetiarske auto. Tu ide o biznis, ktorý má o nejakú tú nulu navyše... Na internete sa ľahko dajú nájsť aj iné firmy, ktoré vyhrali súťaže, súčasťou ktorých je záhadná šneková podmienka. Teda čo bolo skôr – vajce (zadávacie podmienky), alebo sliepka (sub/dodávateľ)? Vypísal som si pár verejných obstarávateľov takýchto súťaží, a aj firiem, čo vyhrali. Dosť sa opakujú. Ale vedie tadiaľto cesta? Ozaj je pán Malček a jeho švagor taký silný v páse, že ho poslúchajú aj tí, čo europeniaze rozdeľujú a aj tí, čo tento proces kontrolujú (v tomto prípade ÚVO)? Hm... Tak ma napadá myšlienka, nie sú takíto dodávatelia len prostriedkom, služobníkom?
Ja som za pol dňa kutrania sa na internete podochádzal na dosť vecí, ktoré sú viac ako podozrivé. Tak sa pýtam, čo ešte treba, aby sa týmto a inými podobnými prípadmi začali zaoberať kompetentní strážcovia verejných peňazí (NAKA, OLAF, ÚVO, KNÚ, protikorupčný úrad, vnúrorná kontrola ministerstva a pod.)? Myslím si, že objektívne fakty našim úradom nestačia. Mám pocit, že takéto úrady sú tu len na to, aby pomáhali kamuflovať mocných. Tak kedy sa to pohne? Bohužiaľ si myslím, že asi len vtedy, keď jeden oligarcha začne vadiť druhému. Staré dobré praktiky mafie. Paralel máme dosť. Toť nedávna energetická kauza napríklad.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.