Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Spor o proteíny má víťazov na oboch stranách

20.03.2017, 19:00 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

Jedna z najväčších tuzemských mliekarní prináša na trh Protein mliečny nápoj. Viaceré pekárne a pečivárne najnovšie branduju svoje chleby či krekry pútačom proteínové. Pôvodne však slovenských spotrebiteľov na proteínové výrobky navnadila bratislavská firma Max Sport.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Rubrika

Podnikanie

Svoje tyčinky v bielych obaloch a s modrým nápisom Protein dostala vo veľkom z fitnescentier aj do domácich supermarketov a čerpačiek. Vlani však jej tyčinkám na trhu pribudol podobne chutiaci konkurent. Proteínové tyčinky rovnomenného názvu od nitrianskej firmy Tekmar. A cenové akcie na oba výrobky sa v obchodoch len tak predháňajú.

Úspešné produkty sa na trhu napodobňujú. No konkurenčné tyčinky z Nitry aj tak prekvapili. Max Sport i Tekmar totiž vyše desať rokov na výrobe proteínových tyčiniek úzko spolupracovali. Max Sport nedisponuje vlastnou fabrikou, a tak si ich produkciu objednával u Nitranov, ktorí rôzne tyčinky z cereálií, ovocia či orieškov vyrábajú už od deväťdesiatych rokov.

Obe spoločnosti sa však pred vyše rokom nepohodli a rozišli. Hoci Nitrania o tom hovoria veľmi málo a Bratislavčania vôbec. Tí ani nechcú potvrdiť bývalú spoluprácu s Tekmarom.

Spory a cenové vojny vo svete biznisu zvyknú súperiace firmy vysiľovať a minimálne jedna, ak nie hneď obe, trpia. Prípad Tekmaru a Max Sportu to však nepotvrdzuje, obom sa darí nadpriemerne. Nitrania si aj vlani, teda už po rozluke, udržali tradične vysokú ziskovosť, keď na čisté zisky premieňali až pätinu tržieb. A Max Sport ďalej pútal rastom tržieb, keď ich, ako vždy predtým, medziročne zvýšil o sto percent. Obe firmy ďalej ťažia z inovatívnosti a obchodného kumštu, ktoré sú devízou ich majiteľov už od rozbehu podnikania.

Dekáda súhry minulosťou

Pôvodný zakladateľ Max Sportu – nadšenec cvičenia vo fitnescentrách Ivan Kovačič si objednal výrobu proteínových tyčiniek v Tekmare už v roku 2005. Hneď pri štarte svojej firmy. Nitriansky podnik si nezvolil náhodne. Už vtedy bol Tekmar najväčším tuzemským výrobcom rôznych tyčiniek. Hlavne však jeho zakladateľ Jozef Nitray už za socializmu pracoval ako biológ vo vede a výskume, a tak mu vymýšľanie a výroba originálnych pochúťok nerobí problém. A proteínové tyčinky boli pred desiatimi rokmi rozhodne na Slovensku neopozerané. Dovážali sa sem len produkty nadnárodných firiem Weider, All Stars či BioTech. I. Kovačič si vtedy povedal, že chce vlastné slovenské tyčinky za nižšie ceny.

Jeho prepojenie s Tekmarom od neho pred vyše šiestimi rokmi prevzali aj noví majitelia Max Sportu – bývalý plavec a triatlonista Martin Poledna spolu s marketérom Petrom Kulichom. Až oni posunuli Max Sport z menšej firmy na podnik, ktorý vlani dosiahol tržby vyše osem miliónov eur. Aj vďaka tomu, že proteínové tyčinky sa už na slovenskom trhu nevnímajú len ako špeciálna strava pre športovcov. Ľudia si ich kupujú aj na rýchle zasýtenie či ako sladkosť.

Max Sport si donedávna nechával vyrábať proteínové tyčinky v nitrianskom Tekmare 

Samí tajnostkári

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Po výstavbe lyžiarskej infraštruktúry sa investori začínajú pozerať na doplnkové služby a nové ubytovacie kapacity v najväčšom stredisku na Slovensku 4

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Ficov strach

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Smetiarske zákazky si delia dvaja švagrovia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.