Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vlna poklesu nezasiahla vlani všetkých stavivárov

21.03.2017, 11:00 | Katarína Šebejová | © 2017 News and Media Holding

Sľubný až dvojciferný nárast stavebnej výroby v predminulom roku vlani už nepokračoval. Vyhliadky na jej ďalšie zvýšenie sa nesplnili. Naopak, realitou v roku 2016 je viac ako desaťpercentný pokles produkcie na hodnotu 4,87 miliardy eur.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Extra reality

Odzrkadlil sa aj v tržbách, ktoré v stavebníctve poklesli až o takmer 14 percent. Producentov stavív sa výpadok v stavebnej výrobe dotkol nerovnomerne. Celkové tržby, ktoré v štatistickom vymedzení zahŕňajú aj dáta za producentov skla a žiaruvzdorných materiálov, podľa dostupných údajov medziročne stúpli o 4,5 percenta, takmer na 1,5 miliardy eur. Z nich až 45 percent generovali podniky v zahraničí. Vývoj za skupiny produktov však bol rozdielny.

Podľa Zväzu výrobcov cementu (ZVC), v ktorom sú CRH Slovensko, Považská cementáreň v Ladcoch a Cemmac v Hornom Srní, mal stavebný sektor vlani špecifickú rytmiku vývoja. Celkom razantný úvod roka ešte ovplyvnili realizácie projektov financovaných z eurofondov. Potom sa tempo postupne zvoľňovalo a chýbajúce infraštruktúrne projekty stavebnú výrobu oslabili. Spomalenie v novej výstavbe len sčasti kompenzovala rastúca hodnota opráv a údržby a produkcie v zahraničí.

Celkové tržby podľa produktov
(mil. eur)
Celkové tržby podľa produktov
PRAMEŇ: ŠÚ SR

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Extra reality

Súvisiace články

Haly sa menia na 3D priestor pre biznis

Haly sa menia na 3D priestor pre biznis

Internetový obchod mení sklady na sofistikované centrá plné robotov a technológií, hovorí šéf developerskej spoločnosti P3

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Šéf Lidla: Chceme byť jednotka aj v platoch

Ficov strach

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.