Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vlna poklesu nezasiahla vlani všetkých stavivárov

21.03.2017 | Katarína Šebejová | © 2017 News and Media Holding

Sľubný až dvojciferný nárast stavebnej výroby v predminulom roku vlani už nepokračoval. Vyhliadky na jej ďalšie zvýšenie sa nesplnili. Naopak, realitou v roku 2016 je viac ako desaťpercentný pokles produkcie na hodnotu 4,87 miliardy eur.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Extra reality

Odzrkadlil sa aj v tržbách, ktoré v stavebníctve poklesli až o takmer 14 percent. Producentov stavív sa výpadok v stavebnej výrobe dotkol nerovnomerne. Celkové tržby, ktoré v štatistickom vymedzení zahŕňajú aj dáta za producentov skla a žiaruvzdorných materiálov, podľa dostupných údajov medziročne stúpli o 4,5 percenta, takmer na 1,5 miliardy eur. Z nich až 45 percent generovali podniky v zahraničí. Vývoj za skupiny produktov však bol rozdielny.

Podľa Zväzu výrobcov cementu (ZVC), v ktorom sú CRH Slovensko, Považská cementáreň v Ladcoch a Cemmac v Hornom Srní, mal stavebný sektor vlani špecifickú rytmiku vývoja. Celkom razantný úvod roka ešte ovplyvnili realizácie projektov financovaných z eurofondov. Potom sa tempo postupne zvoľňovalo a chýbajúce infraštruktúrne projekty stavebnú výrobu oslabili. Spomalenie v novej výstavbe len sčasti kompenzovala rastúca hodnota opráv a údržby a produkcie v zahraničí.

Celkové tržby podľa produktov
(mil. eur)
Celkové tržby podľa produktov
PRAMEŇ: ŠÚ SR

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 11/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Extra reality

Súvisiace články

Haly sa menia na 3D priestor pre biznis

Haly sa menia na 3D priestor pre biznis

Internetový obchod mení sklady na sofistikované centrá plné robotov a technológií, hovorí šéf developerskej spoločnosti P3

Jasná: slovenský pokus o alpské stredisko

Ficov strach

Prečo robíte čoraz viac, ale urobíte menej

Smetiarske zákazky si delia dvaja švagrovia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.