Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čistý deň a špina v systéme

24.03.2017, 10:59 | Oliver Brunovský | © 2017 News and Media Holding

Názor | Mám štyri deti, milujem ich tak, ako rodičia ľúbia svoje ratolesti. A som stále presvedčený, že rovnako by svoje deti mal ochraňovať aj náš štát. Ak už nie z dôvodov, ktorými sa riadia ľudia, tak aspoň z ekonomického hľadiska. Veď nové generácie budú musieť tento štát živiť.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Editoriál

Oliver Brunovský

Keď prepukla kauza Čistý deň, bol som pobúrený rovnako ako tisíce ľudí, ktoré čítali blog poslankyne Natálie Blahovej o zneužívaných dievčatách v štátom financovanom resocializačnom zariadení. Bolo to také silné, že som – aj z profesionálnych dôvodov – musel zapochybovať, či toto môže byť naozaj pravda. Lenže v blogu sa hovorilo aj o lekárskych správach, o mnohých detailoch. Vtedy som si hovoril, že ak je na tom všetkom čo len omrvinka pravdy, musí to zatriasť každým svedomitým človekom a najmä mohutným štátnym administratívnym systémom, ktorý si občania na ochranu detí platia. Preto to treba riadne a rýchlo prešetriť.

No kto si myslí, že sa aspoň následne v zodpovedných ľuďoch pohlo svedomie, veľmi sa mýli. To, čoho sme boli svedkami zo strany Richterovho a Ondrušovho ministerstva a jemu podriadených organizácií, ale aj detskej ombudsmanky Tomanovej, polície a prokuratúry, je ďaleko za hranicou, ako má fungovať civilizovaná spoločnosť.

Neprehliadnite

Ľudia, zodpovední za tento systém, sa nedali do jeho čistenia. Nezačali padať hlavy vinníkov a všetkých tých akože kompetentných alibistov. Ľudia, ktorí ubližovali deťom, nesedia v base. Namiesto toho sme sa stali svedkami tančekov, administratívnych kľučiek a spravodajských hier s cieľom zahmliť, čo sa v celej tej schéme dialo, odradiť tých, ktorí na vážne zlyhania poukazujú, znefunkčniť kontrolné mechanizmy, zrelativizovať pravdu a najmä odviesť pozornosť verejnej mienky od podstaty. A ďalej cicať peniaze zo štátneho rozpočtu. Bez ohľadu na záujem detí.

Nie na to určené inštitúcie, ale statoční ľudia narúšajúci systém – opozičné poslankyne, vládnou mocou ignorovaná verejná ochrankyňa práv, odvážna psychologička, abdikujúci členovia akreditačnej komisie – tí všetci ukázali, že v Čistom dni sa prinajmenej porušovali zákony. A ešte väčšie špinavosti má za ušami štátna moc, pretože to kryla. Nik nevie prečo. Je tu len hrozné tušenie, že na ututlaní kauzy má záujem niekto vplyvný.

Mohol by som napísať obligátne – predstavte si, že sa zajtra pokĺzne vaše dieťa a skončí v nejakom „čistom dni“... Nesmie to však byť tak, že kým sa vec netýka našich vlastných detí, nič nás po tom. Spôsob, akým vládnuca moc nakladá s právami detí a ich osudmi, ako nakladá so životmi rodín, spôsob, akým deformuje morálne zdravie spoločnosti a podporuje rozširovanie zhubného bujnenia v nej je útokom na budúcnosť krajiny. Nielen skutočnosti, ktoré sa diali v Čistom dni pred prepuknutím kauzy, ale najmä to, čo sa deje odvtedy, je v mojich očiach najväčšia morálna diskreditácia tejto koalície.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 12/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy Čistý deň, Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.