Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Typický postoj vládnej garnitúry: Nesúhlasíme, ale chceme

30.03.2017, 11:30 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Rímska deklarácia môže vojsť do histórie ako dokument, ktorým členské štáty Európskej únie akceptovali koncept dvojrýchlostnej Európy.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Názory

Hoci sa tento pojem – údajne na žiadosť predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predstaviteľov Vyšehradskej štvorky – v dokumente neobjavil, jeho podstata sa premietla do vety, že členské štáty budú konať spoločne, ale v rôznom tempe a s rôznou intenzitou, pričom tie rýchlejšie nebudú odmietať ďalšie, ktoré sa budú chcieť pripojiť neskôr.

Bývalý dvojnásobný premiér Poľska a dnešný šéf rady nie je z tohto vývoja vôbec nadšený, čo neskrýval ani vo svojom slávnostnom príhovore. D. Tusk povedal, že otcovia zakladatelia pred šesťdesiatimi rokmi nediskutovali o „viacerých rýchlostiach ani neplánovali exity, ale vkladali svoju vieru do zjednotenej Európy“.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ale ako Poliak a politik zo stredoeurópskeho priestoru si neodpustil kritickú poznámku ani voči predstaviteľom „svojho“ regiónu. Povedal, že nestačí iba vyzývať na jednotu a protestovať proti viacerým rýchlostiam, ale že je potrebné rešpektovať „spoločné princípy, akými sú ľudské práva, občianske slobody, sloboda slova a zhromažďovania, deľba moci a vláda zákona, lebo to je skutočný základ našej jednoty“. Všetkým, ktorí sú proti dvojrýchlostnej Európe, tak povedal, aby sa zamysleli nad tým, ako k nej sami prispeli.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.