Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aké ďalšie plány má s firmou Podnikateľ roka Jozef Klein

30.03.2017, 17:25 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Pätnásť rokov sa značka Asseco spája na Slovensku s menom jej generálneho riaditeľa Jozefa Kleina. Zo softvérovej eseročky závislej od jedného bankového klienta pomáhal vybudovať veľký softvérový dom s tržbami v desiatkach miliónov eur a dôležitú časť rovnomennej nadnárodnej IT skupiny.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

„Chceme konsolidovať a centralizovať všetky firmy skupiny okrem Poľska a Izraela do Asseco International s centrálou pre všetky štáty v Bratislave, čo bude aj ocenením našej doterajšej práce,“ hovorí J. Klein o budúcnosti firmy. V súčasnosti riadi slovenskú či skôr stredoeurópsku časť skupiny s názvom Asseco Central Europe a podnikateľská porota jeho doterajšie úspechy ocenila titulom EY Podnikateľ roka 2016.

Neprehliadnite

Poľské spojenectvo

Asseco začínalo na slovenskom trhu ako Asset Soft a vyrástlo na vývoji softvéru pre bankový sektor. V roku 2004 vedenie firmy spojilo sily s poľským podnikateľom Adamom Góralom a jeho IT firmou Comp Rzeszów a pod spoločnou značkou Asseco vstúpili na burzu vo Varšave.

Predaj akcií priniesol podnikateľom zdroje na expanziu a neskôr aj na akvizície v štátoch strednej a juhovýchodnej Európy či Izraela. Z poľsko-slovenského zoskupenia postupne vyrástol šiesty najväčší producent softvéru v Európe. Skupina má zastúpenie vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta, medzi zamestnancov si počíta vyše dvadsaťtisíc ľudí a jej tržby presahujú 1,8 miliardy eur. Slovenská časť skupiny predvlani vyprodukovala tržby prevyšujúce šesťdesiat miliónov eur, z veľkej časti pri realizácii zákaziek od štátnej správy na Slovensku a v Českej republike. Išlo napríklad o veľké projekty pre Najvyšší kontrolný úrad SR, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Českú správu sociálneho zabezpečenia či Finančnú správu SR.

Ján Lunter mladšíZdroj: Maňo Štrauch

Burza po druhýkrát

Ďalší vývoj IT skupiny by mal ovplyvniť odchod jej členských firiem vrátane tej slovenskej z varšavskej burzy. Skupina podľa J. Kleina už skúpila z burzy akcie Asseco Central Europe a pripravuje akcionársku konsolidáciu. „Potom pôjdeme opäť na burzu, ale na atraktívnejšiu v Londýne, vo Frankfurte alebo v Štokholme. Hodnota firmy na burze vo Varšave je podľa nás relatívne nízka a na iných burzách by mal byť náš titul atraktívnejší,“ konštatuje.

Nové IPO, teda prvá verejná ponuka akcií, je podľa neho naplánované na rok 2018. Popritom chce firma ďalej expandovať na nové trhy v Ázii a najmä Afrike. „Angola, Etiópia, Nigéria, Juhoafrická republika, tam všade vidíme veľký potenciál. Je to ako v deväťdesiatych rokoch na Slovensku: veľkí dodávatelia tam dotiahli hardvér a operačné systémy a teraz potrebujú riešenia a aplikácie. Máme tam svoje pobočky a partnerov a chceme predávať,“ hovorí J. Klein. Asseco Poland v súčasnosti vlastní zhruba 99 percent akcií Asseco Central Europe.

Martin AdámekZdroj: Maňo Štrauch

Warp zo Žiliny

Na svete existuje len 27 firiem, ktorým dal Google certifikát za excelentnú prácu pri vývoji mobilných aplikácií pre Android. Žilinská firma Inloop patrí medzi ne. Slovenská jednotka vo vývoji mobilných aplikácií spolupracuje s inžiniermi amerického Intelu na vývoji softvéru pre „wearables“. Dodávajú pre Mercedes, Microsoft, Škodu či Epson. Slováci ich aplikáciu poznajú, napríklad ak používajú internet banking Tatra banky.

Firma generuje polovicu tržieb v Spojených štátoch amerických a napreduje, akoby išla na warpový pohon. Úžasný príbeh mladých programátorov prerozprávaný do čísiel: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Podnikateľ roka

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.