Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokazené ceny vyjdú aj na státisíce eur

Dodávatelia energií sa v prvých mesiacoch roka poriadne zapotili. Chaos okolo cien, ktorý vyrobil svojimi rozhodnutiami Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a následne politici, im pridal množstvo práce.

06.04.2017, 01:48 | Marek Legéň | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Veľa času a energie ich stojí už len vysvetľovanie situácie odberateľom. Zasielanie opravných faktúr a nových preddavkových predpisov, opakované nastavovanie informačných systémov či zhoršená platobná disciplína klientov prispeli k vzniku mimoriadnych nákladov, ktoré viaceré dodávateľské spoločnosti vyčísľujú na stovky tisíc eur.

Neprehliadnite

Žonglovanie s tarifami

Koncom minulého roka to vyzeralo ako tradične. ÚRSO vydal cenové rozhodnutia pre dodávateľov energií a ohlásil zlacnenie elektriny aj plynu s platnosťou od januára. Odborníci však vzápätí varovali, že za priemerným poklesom cien sa tentoraz budú skrývať výraznejšie výkyvy. Časť odberateľov mala skutočne platiť menej, no ďalších spotrebiteľov čakal až skokový nárast cien. Dôvodom bol zásah regulátora do štruktúry taríf distribúcie.

Opravné faktúry a nové rozpisy preddavkových platieb dostávajú zákazníci z januárového a februárového ročného odpočtového cyklu 

Na riziko výrazného zdražovania elektriny v určitých skupinách odberateľov upozorňovalo už v decembri napríklad Združenie dodávateľov energií. „Hoci priemerné ceny elektriny klesajú, neplatí to pre väčšie odbery na západnom Slovensku. Domácnostiam, ktoré sú pripojené do sústavy Západoslovenskej distribučnej a elektrinou napríklad kúria, vzrastie náklad na elektrinu zásadne,“ varovala organizácia, ktorá zastrešuje najmä alternatívnych dodávateľov energií.

Bežná prax v minulosti bola taká, že ÚRSO stanovil pre domácnosti osem taríf, no ponechal regionálnym distribučkám voľnosť, ktoré z nich ponúknu zákazníkom. Napríklad víkendovú chalupársku tarifu si preto mohli „užívať“ len odberatelia na strednom Slovensku. Od januára ÚRSO zaviedol desiatku taríf, pričom ich zjednotil pre domácnosti a firmy. Opäť však ponechal distribučkám slobodu, ktoré z nich budú reálne uplatňovať.

Zmeny v cenách elektriny
(ročné náklady, eur s DPH)
Istič Spotreba VSD ZSD SSE-D
(MWh/rok) 2016 2017 nové 2017 2016 2017 nové 2017 2016 2017 opravené 2017 nové 2017
Garáž 1 1 x 25 0,2 45 86

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Energetika

Tagy energetika, energie

Diskusia (0 reakcií)