Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo Slovensko prišlo o doménu .sk a čo sa s tým dá robiť

Keď firma mení majiteľa, za bežných okolností je to privátna záležitosť kupujúceho a predávajúceho. Nikoho iného nemusí trápiť, ako to dopadne. Inak je to v prípade, že táto firma zabezpečuje činnosti, ktoré patria do sféry verejného záujmu. A vykonáva ich za podmienok, ktoré má dohodnuté so štátnym garantom tohto verejného záujmu.

04.04.2017, 23:25 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

To je aj príklad firmy SK-NIC, správcu národnej internetovej domény .sk, ktorému jeho súčasný majiteľ, skupina Danubiatel (známa najmä cez jej telekomunikačného operátora Swan), našiel nového investora. Kontrakt SK-NICu so štátom je súčasťou tohto dílu. Dá sa povedať, že kľúčovou, lebo od neho sa odvíja hodnota celého správcovského biznisu. Tržby SK-NICu sa dlhodobo pohybujú medzi 3,5 a štyrmi miliónmi eur ročne.

To všetko je dostatočný dôvod, aby znova ožili kritiky, podľa ktorých verejný záujem v prípade domény .sk prehráva súboj so záujmom privátneho biznisu. Znova, ale s tým rozdielom, že chystaná transakcia môže byť posledná šanca na zmenu.

Neprehliadnite

Bezzubá komisia

Možno sa to nezdá, ale s aktivitami firmy SK-NIC sa stretávate dennodenne. Vždy, keď vo webovom prehliadači kliknete na stránku s koncovkou .sk alebo pošlete e-mail na adresu, ktorá sa končí touto skratkou. SK-NIC je správcom systému, v ktorom sa registrujú internetové domény, a publikuje ich zoznamy, podľa ktorých ich nájdu servery v globálnej počítačovej sieti.

358 300 je aktuálny počet zaregistrovaných domén s koncovkou .sk 

V digitálnej ére niet pochýb o tom, že ide o verejný záujem par excellence. Uznávajú to aj vládni predstavitelia, keď sa v preambule zmluvy s SK-NICom píše, že cieľom je „správa domény v súlade so záujmami Slovenskej republiky i internetovej komunity pôsobiacej v SR“. Ibaže táto komunita sa v minulosti (tak ako aj teraz) opakovane zhodla, že realita zmluvy, ktorú najprv v roku 2006 podpísal vtedajší minister dopravy Pavol Prokopovič a o rok neskôr ju aktualizoval jeho nástupca Ľubomír Vážny, je iná.

Ľudia z internetovej komunity napríklad viackrát upozornili na to, že zmluva je prakticky nevypovedateľná. Ministri a ich úradníci súhlasili s tým, aby na výpoveď bol potrebný súhlas všetkých členov „dozorujúcej“ komisie. A dvaja z nich sú zástupcami SK-NICu, respektíve jeho majiteľa. Čerešničkou je, že komisia, v ktorej má štát dvoch zástupcov a po jednom registrátori domén, internetoví provideri a používatelia internetu, nebola prvé štyri roky zostavená – lebo štát do nej nevymenoval svojich zástupcov. A napríklad medzi septembrom 2012 a májom 2015 sa ani raz nestretla.

Že má štát nad doménou .sk veľmi limitovanú kontrolu, sa ukazuje aj v tom,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy DanubiaTel, domény, Michal Truban, SK-NIC, WebSupport