Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vežiak z dreva? Vo Viedni ukazujú, že to ide

10.04.2017, 14:00 | © 2017 News and Media Holding

Drevo je stavebný materiál budúcnosti, zhodujú sa experti. Z tohto obnoviteľného zdroja sa dá ľahko postaviť nízkoenergetická budova, akú požadujú sprísňujúce sa normy. Drevostavby pribúdajú aj na Slovensku, hoci predpisy dovoľujú len dve podlažia.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Prelomový projekt začali v októbri stavať vo Viedni, v novej štvrti Seestadt Aspern. O budove s 24 podlažiami hovoril jej architekt Oliver Sterl, ktorý projekt prezentoval v Bratislave na podujatí Salón drevostavieb.

Holzhochhaus Wien je dnes najvyšší drevodom na svete vo výstavbe. Popri architektúre ste sa zrejme viac ako obvykle museli zaoberať technickou realizovateľnosťou projektu. Čo to znamenalo?

Holzhochhaus stojí na okraji štvrte pri východe zo stanice metra. Dôležité bolo vytvoriť budovu, ktorá na toto miesto prinesie život a bude orientačným a identifikačným bodom novej štvrte. Zároveň sme museli riešiť zatienenie ostatných budov. Na základe tejto urbanistickej situácie sme vyvinuli územný plán zástavby. No a napokon prišla téma postaviť budovu, ktorá je vysoká 84 metrov, z dreva.

Umožňovali to predpisy?

Viedenský stavebný poriadok hovorí, že budovu vyššiu ako 22 metrov nie je možné stavať s drevenou konštrukciou. Podľa iného bodu ak nespĺňate podmienky stavebného poriadku, musíte dokázať, že viete splniť bezpečnostné predpisy, z ktorých vychádza. Presne to sme urobili a v diskusii so správnymi orgánmi sme zaručili splnenie bezpečnostných predpisov.

„Ak dokážeme postaviť takýto veľký dom z dreva, porazíme strach z drevostavieb.“ Oliver Sterl, RLP Rüdiger Lainer + Partner 

Hovoríte o protipožiarnej ochrane?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.