Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odkrýva sa, kto profituje z biznisu so štátom

12.04.2017, 09:38 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Register partnerov verejného sektora funguje na Slovensku už mesiac, a to podobne ako obchodný register. Každý podnikateľ, ktorý chce obchodovať s verejným sektorom a čerpať verejné zdroje, musí požiadať oprávnenú osobu (advokáta, audítora, banku...) o zápis do registra.

 • Tlačiť
 • 0

Ten spoluzodpovedá za pravdivosť údajov zapísaných v registri. Vedie ho Okresný súd v Žiline a zapisuje sa v ňom najmä konečný užívateľ výhod, teda ten, kto má z obchodu prospech. Cieľom je odhalenie tých, ktorí stoja za dodávateľskými firmami verejného sektora. Register je verejne prístupný.

„Protischránkovým zákonom odkrývame, kto skutočne profituje z biznisu so štátom. Týmto zákonom sme dali verejnosti do rúk ďalší významný nástroj na kontrolu. Tak ako sme pri zverejňovaní zmlúv na internete odkryli, aký biznis štát robí, pri protischránkovom zákone odkrývame to, s kým tento biznis štát robí,“ zhodnotila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská splnenie jednej z úloh z programu vlády.

Ako to funguje

Do tohto registra sa musí zapísať každá firma, ktorá sa uchádza o verejné zdroje. Povinnosť registrovať sa ako partner verejného sektora majú fyzické a právnické osoby vtedy, ak čerpajú verejné zdroje jednorazovo v sume prevyšujúcej 100-tisíc eur alebo nad 250 000 eur v kalendárnom roku v prípade opakovaných plnení. Aj vtedy, ak kupujú majetok z verejného sektora v cene nad 100 000 eur – napríklad keď mesto predáva pozemky či budovu. Dokonca stačí, ak sa nadobúdajú len práva, to nemusí byť samo vlastníctvo. Napríklad v prípade, keď verejný sektor prenajíma majetok nad 100 000 eur za rok.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Malé a stredné podniky

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.