Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rómovia by mali patriť medzi naše priority

17.04.2017, 19:00 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Názor | Na východe Slovenska máme okresy, kde prepadáva štvrtina až tretina prvákov. Drvivá väčšina z nich sú Rómovia. Štát (vláda, inštitúcie, obce) sa nevie postarať o deti, ktoré pochádzajú z chudobných pomerov porovnateľných so stredovekom.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Filip Obradovič

Osady s jednou až dvoma studňami, bez elektriny, bývanie v chatrčiach pozliepaných z dosiek a plastu. Mnohým určite ako prvé napadne, že Rómovia sú si sami na vine. Lebo veď prečo sa nevedia prispôsobiť a žiť „normálne“ ako majorita.

Môžu však v týchto osadách, kde nezamestnanosť často dosahuje sto percent, vyrásť deti schopné rozumieť slovenskému jazyku, dosahovať v škole minimálne priemerné výsledky a byť prirodzenou súčasťou detských kolektívov? Pravda je taká, že nemôžu.

Nie je pravda, že nevieme, čo s tým. Na Slovensku sú riešenia aj ľudia, ktorí môžu krajine a Rómom pomôcť 

Fakt, že v roku 2017 sa Slovensko ako členský štát Európskej únie borí s takýmito problémami, svedčí o tom, že politické reprezentácie od pádu komunistického režimu situáciu s Rómami neriešili. Namiesto záujmu porozumieť im a riešiť rokmi narastajúci problém sa rómske osady dodnes zneužívajú na získavanie frustrovaných voličov. Splnomocnenec pre Rómov je formálna funkcia, ktorú vlády obsadzujú, aby mohli Bruselu ukázať, že „snaha“ riešiť veci existuje. Človek, ktorý sa do nej dostane, však nemá žiadnu silu a kompetenciu, aby so súčasným stavom pohol.

Neprehliadnite

Nie je pravda, že nevieme, čo s tým. Niektorí jednotlivci vedia, dosahujú výsledky na lokálnej úrovni oceňované zahraničím, ale stále sa im nedostáva toľká pozornosť zo strany domácej vrcholovej politiky, akú by si zaslúžili. Ale hlavne, akú Slovensko vážne potrebuje. Jedným z týchto ľudí je aj starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, ktorý tradičnú obec na východe Slovenska s voľakedy nezamestnanou rómskou menšinou pretvoril na miesto, kde ľudia chcú žiť, pracovať a majú medzi sebou priateľské vzťahy. Bez rozdielu etnicity.

Aj preto je starosta V. Ledecký na titulke TRENDU a aj preto rómskej problematike venujeme v tomto čísle celú tému. Ako súčasť nášho projektu Čo ďalej s krajinou, ktorým upriamujeme pozornosť na reálne problémy Slovenska a na ľudí, ktorým na tejto krajine záleží.

Ak vieme, že máme problém s tým, v akých podmienkach žijú Rómovia a aké všetky negatívne dôsledky z toho vyplývajú pre okolité obyvateľstvo, je pre štát a dokonca aj pre demokraciu potrebné sa tomu začať reálne venovať. V ideálnom svete Rómovia spolunažívajú s Nerómami, majú prácu, ich deti dosahujú slušné výsledky v škole a z nelegálnych osád sa stávajú legalizované časti obcí. V ideálnom svete sa zo Spišského Hrhova či Nitry nad Ipľom môžu stať učebnicové príklady, ako to dostať do reality.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.