Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spolužitie s Rómami sa za sto rokov nezlepšilo. Napätie rastie, je čas na nový model

17.04.2017 | Jozef Hajko

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

17.04.2017 | mudrhematolog

Pochadzaju z Indie z kasty nedotknuteľných. Za 600 rokov sa nezmenili a nikdy ani nezmenia.

17.04.2017 | Roman Kanala

Na Indicku sa kasta nedotknuteľných mení a zmenila sa najmä v 2. polovici 20. storočia. Možno civilizácia jedného dňa príde aj na Zlodejsko a cigoši sa začnú meniť.

19.04.2017 | noname2

Tiez cakam kedy ta civilizacia dojde namiesto lavicovych bludov!?! To ako myslis ze im prestaneme platit za nic nerobenie?

17.04.2017 | Truhlik999

clanok sa ani neda citat, tolko zvastov a polopravd. Cigsnov poznam plno a su to uplne v pohode ludia.

Jedine, co ke treba pre nich je praca.

To prosikanie mimovladok im len boda noz do chrbta.

Autor sa prezentuje ako humanista, ale z clanku az srsi skryty rasizmus.

18.04.2017 | wtf

praca? ale co ak o pracu nemaju zaujem? Uz ich vidim ako budu muklovat 8 hodin za pasom niekde s Samsungu a sikmooky ich budu buzerovat aby robili rychlejsie :D

18.04.2017 | bardem

dosť práce majú okolo svojich obydlí.ešte aj zvieratá nekadia tam kde spia,robia to iba oni.

18.04.2017 | Matej Kon

cigani robia jak.otroci, ale tolko maualnej prace pre taku populacnu exploziu jednoducho nebude. SR je do buducnosti odsudene na obrovske problemy, tie sa teraz uz pomaly pecu a bublaju na vychode, severe a juhovychode, kde zostanu v priebehu max 2 dekad cisto ciganske oblasti..A vtedy zacne ich masovy exodus smerom na zapad a vypukne to ked ich zopar tisic pride do BA a potom mimovladky, vlada a my vsetci sa budeme pytat a kde sa tu vzali. Takto to bude a totubude taky pruser, ze az strach..Bohuzial ziadne riesenie v sulade s pravom (ludksymi pravami) neexistuje. Je to moj nazor.Neoznacujte ma za rasistu ani nic take, ale jednoducho jedine riesenie je obmedzit akokolvek exponencialny rast tejto mensiny a zacat normalne deti odoberatz toho prostredia, ked nemaju sancu aj keby rovno chceli..

18.04.2017 | HromBlesk

Co tak skusit aplikovať zákon. Keby sa aplokovak zákon tak 90 % rómskych detí do 15 rokov nemôže na základe strašného živ štandardu žiť s rodičmi. (v Norsku by to bolo 99%) Celú populáciu detí premiestniť do náhradných rodín, čím skôr tým lepšie, a pokúsiť sa vychovať novú generáciu Romov. ak by bol úspech 30-40% tak by to bolo voči dnešnému modelu 800% lepší výsledok. Ak to neurobíme, každý z nás..tak nám to za 30 rokov vrátia a na mnohých lokalitách vracajú, v podobe zníženia cien našich nehuteľností, zvýšenej kriminalite, chorobám

18.04.2017 | HromBlesk

Zabudol som na účinný program čo navrhla Lucia NIcolsonová....kde bola aj bezplatná distribúcia antikoncepcie. Toto opatrenie sa ukázalo dlhodobo aj v USA ako veľmi účinné.

18.04.2017 | LPB

Keď im ich odoberieš, urobia si nové. Možno rovno dvojnásobok, lebo budú vidieť, že sa im o ne postaráme.

18.04.2017 | Mr.Dados

Očakávať, že v 3. tisícročí n.l. sa 90 % populácie spoľahlivo uživí nekvalifikovanou manuálnou prácou, je viac než naivné. Aj pri pásovej výrobe (napr. automobilky) sa dnes vyžaduje určité vzdelanie s ohľadom na pracovnú techniku. Je namieste otázka, čo toto etnikum urobilo pre svoj vývoj, rozvoj pre nadobudnutie vzdelania? Za čias socializmu, t.j. cca 40 rokov boli výrazne pozitívne diskriminovaní - priam tlačení a uprednostňovaní do vzdelania, do škôl. Koľko z nich to využilo? Za 40 rokov pár desiatok má VŠ a možno pár sto osôb strednú školu. Ak by toto malo byť obrazom životaschopnosti etnika- tak je to bieda... Snáď najschodnejšou cestou, ako z väčšiny z nich urobiť ľudí dôstojných dobe je vytvorenie internátnych škôl aj za cenu odobratia detí rodičom (samozrejme aj dávok, keď ich bude živiť štát) a dúfať, že z nich vyrastie niečo podstatne lepšie, než z ich rodičov. Predstava, že budem mať dobrý život ak ukončím vzdelanie 5.- 6 triedou ZŠ, je prinajmenšom scestná. Z iného súdka: Vie niekto o dome/paneláku na Slovensku, ktorý "vybývali" bieli (gádžovia)? Určite nie. Zato štátom darovaných panelákov a bytov "vybývaných" Rómami je habadej... napr. skoro celý Luník IX. Aj to o niečom vypovedá...

18.04.2017 | Don Quijote

Romska otázka sa musí začať riešiť, bez emócií, pozitívnych, či negatívnych, jednoducho pragmaticky. Lebo, ako bolo spomenuté vyššie, ešte pár rokov a prerastie nám tento problém cez hlavu. Otázna je, či niekto z kompetentných má záujem tento problém naozaj riešiť. Doteraz sa na ňom len všetci nabalovali, väčšinou gadžovia, cez rôzne eurofondové projekty. Ďalej je otázka, či aj biely naozaj chcú, aby boli cigáni plnohodnotnými členmi našej spoločnosti, s rovnakými právami a povinnosťami. Dovolím si povedať, že väčšina bielych si to neželá.

18.04.2017 | Stanislav Brath

Už nám to prerástlo aj "Lomničák", nie len naše hlavy. Ale na tomto sa ryžuje o 106. A pre "Slovákov" je to to hlavné. Koľko financií sa už na riešenie vyčerpalo ????? A výsledok ? Kopec šmejdov bohatých a cigáni ešte biednejší.

19.04.2017 | @time

" Kopec šmejdov bohatých a cigáni ešte biednejší."


Zial, je to tak. Slovensko je rozkradnute a zadlzene vdaka uzkej skupine byvalych sudruhov, ktora si tiez hovori Slovaci. Nie som zastancom ciganov, ale cigani nerozkradli , neprivatizovali a ani nemaju ziadny vplyv na chod krajiny. Treba sa majoritnej spolocnosti sustredit na ine, uplne zmenit charakter statu, aby sa k moci nedostavali zlodeji a podvodnici.Aby neprijimali chore zakony. Na zapade je bezne, ze muslimske, zidovske rodiny maju pat deti a viac. Nasa ekonomika statu je na houbeles, preto taketo odputavanie na otazku ciganov nieje na mieste. Tam sa dedia urcite vlastnosti a zivot ich nakoniec vtesna do zauzivanych kolaji. Problem Slovenska niesu cigani, ale zlodeji, podvodnici a rozkradaci nasich penazi , majetku a celeho statu.

19.04.2017 | Matej Kon

navrhoval by som pridavky na deti len do počtu 3...a je vybavene, a tam nie je ani ziadna diskriminacia. proste majoritna rodiny maju zanedbatelne percento viack ako 3 deti... maximum by bol pri 3 detoch a viac proste 0..na jednej strane by to motivovalo majoritu sa plodit, na druhej strane minoritu v osadach obmdezit..dajme tomu na jedno dieta 100 e, teda 3 x 100 je pekny peniaz, avsak viac ako 3 tak by som dal len 20 na jedno, to zn. ze 9 deti x 20 = 180.
zakon a dovidenia.
plus matovic teraz navrhuje povinne skolku, vsetky EU fondy by som na to dal..jednoznacne ano. vytrhnut tie decka z tych osad...co najdalej od "rodicov" a možno snááď

19.04.2017 | Ludovit Brezovsky

Najmúdrejšie vie o nich písať, kto ich nemá za susedov a ani netuší, o čom to etnikum je. Pripájam obligátne : nehádžem všetkých do jedného vreca. Ani by tam nevošli.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.