Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Wellness + hory 
= Stará Lesná


16.04.2017, 05:00 | Jarmila Horváthová | © 2017 News and Media Holding

Generácie, ktoré zažili či ako deti alebo ako dospelí obdobie rekreácií v 70. a 80. rokoch minulého storočia, sa ešte dobre pamätajú. Keď sa išlo na dovolenku do Vysokých Tatier, išlo sa buď do niektorej z „eROH-áckych“ zotavovní, alebo – do Starej Lesnej.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Enjoy

Dedina pod Tatrami, aj keď trochu mimo hlavného tatranského diania (ale naozaj len trochu, keďže do Tatranskej Lomnice je to kilometer a do Starého Smokovca tri), má turistickú tradíciu. V jej histórii sa uvádza, že už za prvej republiky tu zamestnával ľudí turizmus a aj za socializmu bola obľúbenou lokalitou. Hneď niekoľko podnikov a inštitúcií si tu postavilo svoje rekreačné zariadenia. Boli dokonca časy, keď bolo v Starej Lesnej viac lôžok ako v známejších susedných tatranských osadách.


Tu asi treba hľadať korene fenoménu, ktorým je Stará Lesná na Slovensku výnimočná. Je tu určite najvyššia koncentrácia štvorhviezdičkových wellness hotelov v celej krajine – na možno cca 300 metroch sú tri – Kontakt Wellness Hotel, Lesná a Horizont Resort. Keby sme tento článok písali o pár mesiacov skôr, napísali by sme, že štyri, ale štvrtý, hotel ­Hills má svoje dni v súčasnej podobe spočítané.


Vonkajšie priestory na oddych v Kontakt Wellness HotelZdroj: Kontakt Wellness Hotel

Z podnikových ubytovní špičkové hotely


Jeden z nich – Kontakt Wellness Hotel je považovaný za priekopníka moderného wellness na Slovensku. Bol prvý, kde bolo také vybavenie, ako ho poznáme dnes z iných hotelov. Pritom tu nie je napríklad termálny prameň, ktorý býva dôvodom na založenie „wellness destinácie“. Teda aby sme boli presnejší – v katastri obce sme termálny prameň našli, ale nie je zatiaľ využívaný a nie je v miestach, kde sa nachádzajú súčasné hotely.


Prečo teda práve Stará Lesná? Daniela Krempaská, šéfka marketingu a sales hotela Lesná, pri zamyslení sa nad touto otázkou konštatuje, že je to asi dané históriou oblasti, keď si tu v minulosti veľké firmy postavili rekreačné objekty. „Tie postupne zmenili majiteľov, prerábajú sa na moderné hotely a wellness služby sú dnes akousi samozrejmosťou, ktorú hosť očakáva,“ myslí si.


Wellness v hoteli LesnáZdroj: Kontakt Wellness Hotel

Tak či tak, ak niekto chce mať počas dovolenky na jednom mieste hory (zo Starej Lesnej sú v jasnom počasí Vysoké Tatry ako na dlani), kvalitné ubytovanie, wellness a výborné jedlo, tak Stará Lesná je ideálna. Tu je všetko z toho. Keďže hotelové wellness sú v každom z troch hotelov prístupné aj pre nehotelových hostí, komu sa pri dlhšom pobyte, „vlastný“ areál zunuje, môže využiť za pár eur ten susedný.


Keďže každý z hotelov sa pozicionuje trochu inak, každý si za čas svojho dlhšieho či kratšieho fungovania už vybudoval svoju klientelu. O ich kvalite svedčí aj ich umiestnenie v rebríčkoch TREND TOP Reštaurácie a hotely.


Vip Sky Lounge v hoteli Horizont ResortZdroj: Hotel Horizont Resort

Ako sa sem dostať


Najjednoduchšie, samozrejme, autom, ak z nejakého dôvodu idete verejnou dopravou, tak vlakom, prípadne autobusom do Popradu a odtiaľ premávajú do Starej Lesnej električky Tatranských elektrických železníc aj autobusy. Hoci chodia často, najrýchlejšie a najpohodlnejšie je ísť z 16 km vzdialeného Popradu taxíkom. Ten stojí, podľa taxislužby, na akú natrafíte (a či vás šofér zoberie kratšou alebo dlhšou trasou), 10 až 15 eur.

Totiž – zástavky električky aj autobusu sú vzdialené asi dva kilometre od hotelov. Buď po lesnej cestičke, alebo po – najmä cez víkendy – frekventovanej ceste. Jedna autobusová zástavka je síce aj pri hoteloch, ale tadiaľ jazdia spoje do a z Popradu len sporadicky.

Najstarší funguje 15 rokov


Najstarší z trojice, Kontakt Wellness Hotel, funguje ako priekopník slovenského wellness už 15 rokov. Podľa riaditeľky Júlie Szaffkovej sa nároky hostí stále zvyšujú, a preto ponuku wellness centra už viackrát rozšírili – o novú saunu vo vonkajšom areáli, vonkajšiu vírivku a sedenie. Wellness je tu naozaj priestranné, priaznivci saunovania ich tu majú niekoľko druhov. My sme ocenili, že v dosť veľkom bazéne sa dá celkom slušne zaplávať, vonkajšia vírivka poteší vždy – či je zima alebo teplo. No a kto si oddych a pobyt vo wellness spája s tichom, resp. nepotrebuje pri ňom detský džavot, určite ocení, že do vitálneho sveta majú deti prístup len od tretej do piatej.


V Kontakte nemôžeme nespomenúť slovenský unikát a tým je jacuzzi bar. Je to bar s dvomi veľkými vírivkami na poschodí wellness centra, takže slová konzumovať bublinky v bublinkách tu dostávajú konkrétny obsah.


Horizont ResortZdroj: Hotel Horizont Resort

Najnovší aj s privátnou vírivkou


Hneď vedľa najstaršieho slovenského wellness hotela je ten najnovší – hotel Horizont Resort, ktorý otvorili minulý rok. Majiteľ, ktorý vlastní aj popradské AquaCity, prevádzkoval známu trojuholníkovú budovu od roku 2008. Už predtým tu stála desaťročia a stala sa symbolom Starej Lesnej. Pred súčasnou rekonštrukciou slúžila ako turistický hotel.

„Po rokoch prevádzky sme zistili, že čiastočná rekonštrukcia nestačí, a jedinou alternatívou bolo hotel kompletne prerobiť. Zvýšiť kapacitu ubytovania, orientovať celý hotel na Tatry a výrazne zvýšiť portfólio ponúkaných služieb,“ vysvetľuje Silvia Nawratovitzová, hotelová manažérka AquaCity Poprad. Už vstup do hotela vás príjemne naladí. Priestranná lobby je v tlmených prírodných tónoch a keď si sadnete do lobby baru, máte pri dobrom počasí Vysoké Tatry ako na dlani. Keď je pekne, možno na posedenie (alebo poležanie) využiť peknú terasu. Hotel má pekne upravený vonkajší areál s letnou terasou, multifunkčným ihriskom, detským ihriskom.


Zdroj: Kontakt Wellness Hotel

Hlavným tromfom Horizont Resortu je však určite jeho wellness, trúfame si povedať, že jeden z najkrajších na Slovensku. Antikorový bazén s protiprúdom a rôznymi vodnými atrakciami a tiež vodným barom. Barové stoličky sú priamo v bazéne ako v prímorských strdiskách. Je tu niekoľko druhov sedení a ležaní pri bazéne a krásne urobený saunový priestor. Je z cédrového dreva s niekoľkými druhmi sáun, oddychovou miestnosťou, vírivkou, ochladzovacím bazénom.


Ak je v susednom Kontakte jedinečný jacuzzi bar, tu majú inú špecialitu – na najvyššom poschodí hotela je privátna zóna Vip Sky Lounge s vírivkou na streche hotela a presklenou fínskou saunou až pre 10 ľudí. Za poplatok si ju možno rezervovať, panoramatický výhľad na štíty Vysokých Tatier, ak to počasie dovolí, je v „cene“. Rezervovať sa dá len ako celok, je jedno, či pre dvojicu alebo pre desať ľudí.


Zdroj: Hotel Horizont Resort

Úspešná stávka na spa a gastronómiu


Hneď oproti Horizont Resortu, len cez cestu, sa nachádza ďalší z trojice hotelov – hotel Lesná. Spoločné s nimi má, že tiež vznikol rekonštrukciou niekdajšieho podnikového rekreačného zariadenia. No a podobne ako jeho susedia aj on má pod svojou strechou špecialitu – jediné hotelové značkové SPA by L´Occitane na Slovensku, ktoré je dokonca jediným spa tejto značky v štvorhviezdičkovom hoteli v Európe vôbec.


Okrem toho má hotel Lesná aj ďalšie osobitosti, čím sa líši od konkurencie – asi ako jediný klasický hotel na Slovensku má väčšinu izieb zariadených ako apartmány. S kuchynskou linkou, jedálenským stolom, pohodlnou sedačkou a ušiakom pred televízorom a oddelenou spálňou. Kuchynku oceňujú najmä rodiny s deťmi.


Majiteľ hotela Jozef Ivanič sa pri tvorbe konceptu riadil aj podľa príslovia, že láska ide cez žalúdok a dobre najedený hosť je spokojný hosť. Preto sa rozhodol staviť okrem špičkového spa, priestranných izieb aj na špičkovú gastronómiu.


Bazén v hoteli Horizont ResortZdroj: Hotel Horizont Resort

Koncept reštaurácie vytvoril a má ju pod „palcom“ jeden z najlepších slovenských šéfkuchárov Peter Ďurčo, majiteľ TOP Restaurantu v Žiline. Vynikajúce jedlo (ale treba povedať, že aj servis) sem tiež láka hostí aj na gastronomické víkendy s hosťovaním zahraničných šéfkuchárov. Boli sme tu napríklad na gastronomickom „trojboji“ – Slovensko-Španielsko-Taliansko, keď menu degustačnej večere pripravovali šéfkuchári z týchto troch krajín – a mali plno. Mimochodom, balíček večere s ubytovaním na jednu noc stál toľko, čo v Bratislave zvyknú stáť len degustačné večere tejto úrovne.


Tri hotely rovnakej kategórie a ešte vedľa seba – zákonite sa vynára otázka, či si neberú vzájomne hostí. Od každého z nich sme dostali odpoveď, že nie. Zhrnula to J. Szaffková. „Našich susedov nevnímame ako konkurenciu, sú noví, krásne zrekonštruovaní, ale aj naše wellness má svoje čaro, ktoré k nám láka našich verných, ale stále aj nových hostí. Takže sa môžeme len tešiť, že máme dobrých susedov a spoločne získavame dobré meno ako wellness destinácia v Tatrách.“


Až čas ukáže


Hotel s horším osudom. Štvrtým štvorhviezdičkovým hotelom v Starej Lesnej, ktorý tiež ponúkal kvalitné služby, bol klientmi obľúbený hotel Hills. Pred desiatimi rokmi, keď ho otvorili, patril medzi najlepšie na Slovensku. Prvý riaditeľ však vážne ochorel a musel z hotela odísť, potom mal hotel niekoľko prevádzkovateľov. Nakoniec sa ho rozhodli bratislavskí majitelia predať. Podľa informácií TRENDU z niekoľkých zdrojov novým majiteľom by sa malo stať popradské AquaCity, resp. jeho majiteľ, ktorý vlastní aj blízky hotel Horizont Resort. Firma nechcela túto informáciu komentovať. Je však viac než isté, že Hills v terajšej podobe zachovaný neostane.


Kto je konkurencia. Hoci Stará Lesná je najmä dovolenková destinácia, populárna je aj u korporátnej klientely. Daniela Krempaská z hotela Lesná hovorí, že v rámci tohto segmentu je obľúbená možnosť prenajať si celý hotel pre uzatvorenú spoločnosť. Tá je cenovo prístupná aj pre stredne veľké firmy. „Čo sa týka korporátneho segmentu, našou konkurenciou sú skôr hotely v Nízkych Tatrách, ktoré získavajú akcie, pretože sú z Bratislavy bližšie a lepšie dostupné a tiež majú centrálnejšiu pozíciu v rámci celého Slovenska. A majú v mimosezóne aj širšiu ponuku doplnkových aktivít a atrakcií,“ vysvetľuje.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Stará Lesná, wellness

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.