Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zastrelený pes, vyhnaní turisti. Konfliktov poľovníkov s verejnosťou pribúda

19.04.2017, 04:31 | hai | © 2017 News and Media Holding

Rodičia s malými deťmi zastihnutí na prechádzke lesom rojnicou poľovníkov. Či ešte nepríjemnejší pocit, keď poľovníci s puškami cez plecia vyháňajú z lesa turistov, lebo oni tam prišli loviť.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Žiaľ, aj také veci, hlavne v prímestských lesoch, sa dejú. Upozorňuje na to riaditeľka odboru poľovníctva ministerstva pôdohospodárstva Bibiana Kapustová s tým, že konflikty poľovníkov s verejnosťou majú navyše stúpajúci trend, lebo do lesov chodí za aktívnym oddychom čoraz viac ľudí.

Zdôrazňuje, že na Slovensku sa kvôli poľovačkám lesy pre verejnosť neuzatvárajú a nič také sa neplánuje ani v budúcnosti. Zákaz vstupu do lesov platí iba počas ťažby dreva a na obmedzený čas môžu obce uzatvoriť lesy vo svojom okolí aj v čase rozvoja mláďat.

Neprehliadnite

„Nič však poľovníkom nebráni, aby v čase, keď poľujú, vyvesili na prístupových cestách do danej časti lesa informáciu o poľovačke. Ľudia sa slobodne rozhodnú, či tam pôjdu alebo nie. A turisti potom aspoň nie sú v lese prekvapení, kde sa vzali poľovníci,“ hovorí B. Kapustová.

Zdroj: ilustrácia - Zuzana Bartová

Celkovo je podľa nej potrebné, aby poľovné združenia komunikovali s verejnosťou z okolia svojich revírov viac ako doteraz. Iba komunikáciou sa dá totiž dospieť ku kompromisom.

„Poľovníci by mali ľuďom vysvetliť, že zver musia aj regulovať lovom, inak jej je priveľa a môže im práve skôr podbehnúť pod auto či prenikať až do ľudských sídiel,“ pokračuje B. Kapustová. Tak potom možno spoločnosť sama nechá tri či štyri jesenné soboty lesy iba poľovníkom na spoločné poľovačky.

Asi najviac sa na poľovníkov však hnevajú tí, ktorým zastrelia psa. Práve do lesa či na polia s nimi ľudia chodia, aby ich mohli pustiť z vôdzky vybehať sa.

V každom prípade už päť rokov na Slovensku platí, že poľovníci nesmú strieľať ani osamotené psy, ak majú od srsti farebne odlíšený obojok či postroj.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Tagy poľovníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.