Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí manažéri už riadia svetové aktivity nadnárodných gigantov

19.04.2017, 08:40 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Opakujúce sa činnosti, pomalý kariérny postup a nuda v práci. Mnohí si spájajú centrá zdieľaných služieb so stereotypom, pomalým zvyšovaním platu a malým priestorom na osobný rast.

 • Tlačiť
 • 0

Dôsledkom toho by mala byť vysoká fluktuácia ich pracovníkov. Nie je to celkom tak. Čísla aj príbehy konkrétnych ľudí svedčia o tom, že centrá zdieľaných služieb sú aj pre ambicióznych ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť rutine a majú chuť kariérne rásť.

Riziko odlevu

Centrá sú akési fabriky na duševnú prácu. Účtovné, finančné, personalistické či administratívne činnosti sú rozkúskované na jednotlivé úkony, dôkladne sprocesované a kontrolované, aby ich bolo možné vykonávať mimo centrály, v krajinách s lacnejšou pracovnou silou a nestratiť pritom dosah na výsledok a jeho kvalitu. Toto „kúskovanie“ a rozdelenie jednotlivých úkonov medzi pracovníkov však prináša úzku špecializáciu a monotónnosť činností, najmä na nižších úrovniach. A keďže neustále opakovanie rovnakej činnosti človeka ubíja, po čase hľadá novú prácu. Centrá zdieľaných služieb preto trpeli relatívne vysokou mierou odlevu zamestnancov za inou prácou. Personálna agentúra Grafton napríklad namerala centrám v regióne strednej a východnej Európy v roku 2012 v priemere 17-percentnú fluktuáciu. Učebnice ekonomiky považujú za zdravú úroveň do desiatich percent.

„Kto na sebe pracuje a nie je netrpezlivý, má dvere na postup otvorené a možnosti len pribúdajú.“ 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Centrá zdieľaných služieb

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.