Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vlastnou hlavou proti korupcii

Pod tlakom verejnej mienky sa Robert Fico vložil do boja proti korupcii. Nazýva ju hrozbou a rakovinou spoločnosti. Prednáša o nej už aj na pôde OECD. Stretol sa a nechal sa odfotiť s protikorupčnými mimovládkami

24.04.2017, 01:13 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Požiadavky mimovládok neladia veľmi s Ficovou centralistickou predstavou o spravovaní štátu, ale aj tak majú šancu. Na premiéra tlačia aj zamestnávateľské zväzy, ktoré ho v liste vyzývajú, aby spravil poriadok so štátnymi zákazkami. Popularita Smeru klesá a na utorkovom „Veľkom protikorupčnom pochode“ sa zúčastnili tisíce ľudí.

Neprehliadnite

Hľadá sa šéf ÚVO

Prvou príležitosťou na posun dopredu bude pre R. Fica výber dobrého predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Je to dôležitý post, lebo s korupciou sú úzko spojené štátne zákazky. V roku 2015 sa Eurobarometer pýtal podnikateľov, či im korupcia v posledných troch rokoch zabránila vyhrať verejnú súťaž. Až 54 percent odpovedalo, že áno. Za celú EÚ to bolo 34 percent. V hodnotení EK Single market scoreboard má Slovensko najhoršie postavenie spomedzi celej 28-čky. Ako jediný členský štát dostalo známku nedostatočná až za päť zo šiestich oblastí.

Zdroj: Zsolt Lukács

Na očistenie štátnych zákaziek má málokto taký priestor ako šéf ÚVO. Možno len samotný premiér.

Aj preto dostal predseda vlády v súvislosti s voľbou šéfa úradu nedávno list od 14 najväčších obchodných komôr a podnikateľských zväzov. Keď to zjednodušíme, žiadajú ho o výber takého predsedu, ktorý dá verejné obstarávanie do poriadku. Podnikatelia podľa nich veria, že zákazky sú často vopred dohodnuté a prispôsobené vybraným uchádzačom. „Možno predpokladať, že mnohé firmy sa verejných súťaží radšej nezúčastňujú, keďže nedôverujú ich korektnosti,“ píšu v spoločnom stanovisku.

V júni tohto roka sa končí päťročné funkčné obdobie aktuálnej predsedníčke Zite Táborskej. Tá TRENDU povedala, že chce znova kandidovať. Na jej pôsobenie sa dá pozrieť z dvoch uhlov. Dá sa ju aj pochváliť, lebo za jej pôsobenia sa niečo vo verejnom obstarávaní aj zlepšilo. Ale nebolo to dosť na to, aby sa Slovensko odrazilo od dna.

Posun vpred

Rajom pre korupciu sú zmluvy bez súťaží alebo súťaže s nízkym počtom uchádzačov. Slovensko má podľa hodnotenia Single market scoreboard vážny problém s oboma.

Zdroj: OECD

Úradníci aj obstarávatelia majú na tento problém štandardnú, alibistickú odpoveď: 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 16/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Téma - bojovník proti korupcii

Tagy korupcia, Robert Fico

Diskusia (0 reakcií)