Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Žilinská fabrika skončila v konkurze, správca bojuje o jej prežitie

Prísnejšie pravidlá reštrukturalizácie majú zrejme prvú významnú „obeť“. Veľký elektrotechnický podnik Elteco zo Žiliny, ktorý kedysi zamestnával 350 ľudí a dosahoval tržby vyše tridsať miliónov eur, poslal súd do konkurzu. Firme neprešiel pokus o oddlženie.

21.04.2017, 09:20 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Vedenie ani reštrukturalizačný správca nepresvedčili veriteľov, že po oddlžení dokáže podnik splatiť viac ako polovicu svojich dlhov do piatich rokov. Fabrika však stále žije – správcovi konkurznej podstaty sa podarilo udržať desiatky zamestnancov v práci, snaží sa získavať nové zákazky a pripraviť podnik na predaj potenciálnemu investorovi.

Úspechy na východe

Elteco založili v roku 1991 bývalí zamestnanci Ústavu výpočtovej techniky v Žiline, ktorí vyvíjali súčiastky pre osobné počítače určené na trh krajín socialistického bloku. Firma sa zamerala na zariadenia, ktoré dodávajú elektrický prúd nemocniciam, továrňam či obchodným centrám v prípade výpadku siete.

Neprehliadnite

Aj vďaka štátnej pomoci a zárukám sa Žilinčania postupne dostali k obrím zákazkám na východných trhoch a vypracovali sa na jeden z najväčších elektrotechnických závodov na Slovensku. Koncom milénia Elteco spolupracovalo aj na výstavbe telekomunikačnej siete pozdĺž Transsibírskej magistrály a dodalo do Ruska vyše osemsto záložných zdrojov. Spoločnosť vyvážala zhruba štyri pätiny produkcie, dodávala do Poľska, Česka, Bieloruska, Kazachstanu či na Ukrajinu.

Veritelia chcú konkurz

Po roku 2012 začala mať firma problémy so získavaním nových zákazníkov v zahraničí. Po zavedení sankcií na Rusko po anexii Krymu sa prudko prepadol rubeľ a zahraničné projekty sa domácim podnikateľom výrazne predražili. Na Slovensku zasa po sprísnení legislatívy utíchol biznis s bioplynovými stanicami, na ktorom Elteco profitovalo dodávkami kogeneračných jednotiek pre bioplynky.

Výšky a pády Elteca
(vizitka firmy, individuálne údaje)
Výšky a pády Elteca
PRAMEŇ Elteco, a.s., Žilina

Tržby postupne zleteli z desiatok na pár miliónov eur a firma nedokázala splácať svoje záväzky. Vlani dosiahla tržby 3,7 milióna eur a stratu 2,3 milióna eur a vedenie napokon hodilo uterák do ringu. Jeden z najväčších podnikov s čisto slovenským kapitálom požiadal na jeseň 2016 o oddlženie.

Výbor, v ktorom boli najväčší veritelia – Sociálna poisťovňa, Exportno-importná banka a Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB), plán na oživenie podniku nepresvedčil, a to ani po jeho prepracovaní. Návrh zmietli zo stola ešte predtým, než sa dostal k menším veriteľom firmy. „Pri všetkých pohľadávkach postupuje banka v súlade so zákonom o konkurze a reštrukturalizácii,“ nechcel konkretizovať dôvody postupu Martin Hrušovský z odboru prevádzkových služieb SZRB.

Pokus o prežitie

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 16/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Elteco