Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako cloud zmení budúcnosť? Toto je desať očakávaných trendov

29.04.2017, 16:15 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Rozmach cloudu bude pokračovať. Otázka pre firmy a organizácie už neznie, či doň vstúpiť, ale kedy doň vstúpiť. Obzvlášť keď sa ponuka providerov cloudových služieb neustále zväčšuje a zlepšuje.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

cloud

Podľa reportu konzultačnej spoločnosti McKinsey podiel organizácií s tradičnou IT infraštruktúrou klesne zo 77 percent v roku 2015 na 43 percent v roku 2018. Medzitým sa vo svete cloudu profiluje viacero trendov, ktoré určia jeho budúci vývoj.

1 Dopyt potiahnu malé a stredné podniky

Malé a stredné firmy sú zdrojom rastu z dvoch dôvodov. Cloud je pre ne efektívny spôsob, ako sa dostať k službám, ktoré by si in-house nemohli dovoliť. A provideri vedia týchto klientov získať jednoduchšie než veľké podniky.

2 Hybridný cloud

Pre malé a stredné podniky podniky môže byť relatívne jednoduché prejsť do cloudu, ale vo veľkých podnikoch to nemusí byť finančne efektívne, aspoň nie okamžite. Keďže majú výrazné investície vo vlastnej (on-premise) infraštruktúre, do oblakov prechádzajú postupne a len čiastočne, čím sa vytvára prostredie hybridného cloudu.

Všetky články z TREND+: Cloud a datacentrá

3 Hyperkonvergencia

Konvergencia nie je novinka, ide o systémovú integráciu všetkých zložiek IT infraštruktúry. Cloudová éra k nej pridala prívlastok hyper. Znamená to spojenie výpočtových, sieťových, úložných a virtualizačných prostriedkov do virtuálnej IT štruktúry, v ktorej bežia aplikácie, je kompletne integrovaná a transparentná pre administrátorov.

4 Naozajstná cloudová architektúra

Cloud najprv predstavoval „len“ centralizáciu a zdieľanie tradičných IT prostriedkov. Vývoj však smeruje k vytvoreniu architektúry, ktorá je od základov vybudovaná na cloudových princípoch. Napríklad podnikové aplikácie sa nebudú „preklápať“ do cloudu, ale pre firmy bude efektívnejšie, ak sa naprogramujú nanovo.

5 Ešte viac bezpečnosti

Zvýšená bezpečnosť, či už z pohľadu ochrany alebo dostupnosti dát, je tradičný argument v prospech cloudu. Dôležitosť tohto faktora ešte porastie, keď do oblakov vstúpia organizácie zo sektorov, ktoré pracujú s citlivými osobnými dátami, ako je zdravotníctvo alebo verejná správa.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + cloud a dátové centrá

Tagy cloud

Súvisiace články

Ako si spríjemniť nielen pracovný život? Toto je top osem cloudových aplikácií

Ako si spríjemniť nielen pracovný život? Toto je top osem cloudových aplikácií

Google Photos zrejme používate mnohí. Vybrali sme aj ďalšie aplikácie, ktoré považujeme za jedny z najpraktickejších a najzaujímavejších

Cloud dáva firmám krídla

Kam smeruje slovenský cloud

Ako to vyzerá, keď celá firma prejde do cloudu?

Miesto na trhu majú aj lokálni hráči

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.