Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec sprostredkovateľov na Slovensku alebo ako poškodiť klienta aj štát

Málokedy sa stane, že sa v jeden deň začnú redakcii ozývať všetci účastníci finančného trhu. V marci však taký deň nastal: rezort financií rozposlal na neverejné pripomienkovanie bankám, poisťovniam a sprostredkovateľským asociáciám návrh, ako si predstavuje do budúcnosti upraviť politiku vyplácania provízií.

01.05.2017, 19:02 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

A nervozita trhu stúpala, keď si sprostredkovatelia začali robiť vlastné prepočty. Jeden analytik z nemenovanej veľkej sprostredkovateľskej firmy ponúkol príklad ich najúspešnejšej predajkyne úverov: tá by za zhruba stovku úverov dostala za celý rok pri novonavrhnutých podmienkach necelých 12-tisíc eur. Z ktorých treba odrátať dane, odvody a náklady na dopravu či fungovanie kancelárie.

V čistom by to bolo výrazne menej ako priemerná mzda a násobne menej, než dostáva teraz. „Pritom ľuďom vybavuje katastre, sceľovanie pozemkov, špeciálne podmienky v bankách, kopu papierovačiek. Klienti ju chcú, pretože je dobrá, odporúčajú si ju. A to ešte strávi pár týždňov na povinných školeniach,“ dodáva.

Podobných agentov, ktorí majú skúsenosti a vedia ľuďom pomôcť, by si podľa nových podmienok už sprostredkovatelia nemohli dovoliť. Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP) priamo hovorí, že zavedenie návrhu v súčasnej podobe povedie k strate zamestnania tisícok ľudí. V sektore pracuje zhruba 25-tisíc ľudí.

Neprehliadnite

Čo sa chystá

Ako hovorí šéfka Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Jozefína Žáková, s ďalšou reguláciou sprostredkovania sa počítalo už dlhšie. Štát totiž musí do začiatku budúceho roka transponovať smernicu o distribúcii poistenia (IDD). Čo prekvapilo, bola nečakaná tvrdosť navrhovaných opatrení.

„Nová smernica pritom neprikazuje regulovať odmeny za distribúciu poistenia, len na národnej úrovni zabezpečiť, aby odmeňovacie systémy nemotivovali distribútorov konať v rozpore s najlepšími záujmami klienta,“ hovorí oficiálne stanovisko SAP.

Veľkí predajcovia na Slovensku už legislatívu predbehli a pre vlastných predajcov majú nastavené rovnaké odmeny bez ohľadu na produkt. Práve preto, aby klientom neodporúčali niečo len preto, že za to majú viac peňazí.

Ak chce ministerstvo zlacnieť poistky, nech zruší osempercentnú daň, čo vlani zaviedlo 

Novela nastavuje takpovediac 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Financie

Tagy sprostredkovanie, sprostredkovatelia